Přejít k hlavnímu obsahu
Honza Plíhal -

FM Groovebox Elektron Model:Cycles

Nový groovebox Model:Cycles od švédského Elektronu pokračuje v nastaveném trendu firmy a opět nabízí nástroj s dostupnější cenovkou, kompaktním tělem a intuitivním ovládáním pomocí řady knobů na předním panelu. Tentokrát na téma FM syntéza. K dispozici máte celkem šest unikátních FM “strojů” a milovaný Elektron sekvencér.

Pokud byl Model:Samples vnímaný jako zjednodušený Digitakt, o Model:Cycles by se dalo uvažovat jako o zjednodušeném Digitone. Hlavním stavebním kamenem pro tvorbu zvuku je totiž i v tomto případě FM syntéza ve specifickém (a monofonním) provedení.

6 FM (ná)strojů

Na výběr máte celkem ze šesti FM strojů (FM machines) – Kick, Snare, Metal, Perc, Tone a Chord. Jak už názvy strojů napovídají, každý z nich má specifické určení. K tvarování zvuku každého stroje slouží pouze čtyři otočné ovladače, přičemž jejich funkce se také liší stroj od stroje. 

Paleta zvuků obsáhne kopák, perkuse, akordy i syntezátorové zvuky, které můžete hrát chromaticky a vytvářet melodie. V neposlední řadě je třeba zmínit, že na každou ze šesti stop lze umístit kterýkoliv FM stroj. 

Každé stopě lze přiřadit jedno LFO s různými průběhy a dynamickou modulaci (pady jsou dynamicky citlivé). K dispozici je řada presetů a prostor pro uložení až 60 000 zvuků. Ani v tomto případě nechybí send efekty v podobě delaye a reverbu.

Sekvencér a další

Sekvencér nabízí vše, na co jste zvyklí z dražších modelů, tedy například ukládání parametrů na krok (Parameter locks), 64 kroků, šest stop s volně nastavitelnou délkou a rytmem, Trig conditions pro snadné vytváření variací, Micro Timing pro vychýlení kroků z mřížky a možnost sekvencování externích nástrojů pomocí MIDI (všech 6 stop).

Na zadním panelu se nachází dvojice 6,3 mm jacků pro stereo výstup, sluchátkový jack, malé jacky pro připojení MIDI redukcí (In/Out/Thru) a USB 2.0 Micro B port, pomocí nějž lze posílat i audio a vše si tak snadno nahrát, třeba přímo do telefonu.

Napájení je řešeno adaptérem, ovšem na svém eshopu Elektron již inzeruje příslušenství Power Handle, které slouží zároveň jako stojánek a zároveň jako Battery Pack s použitím tužkových baterií (zatím není dostupný). Za zcela mobilní použití si tak v tomto případě budete muset připlatit.

Tagy Elektron Model:Cycles

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Plíhal
Rozhovory přepisuju hrozně dlouho.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY