Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Hybridní groovebox/synth Elektron Syntakt

Švédská společnost Elektron posílila své produktové portfolio o model Syntakt, sdružující rytmickou sekci se syntezátorem, využívajícím analogovou a digitální syntézu. Integrován je kromě jiného sekvencer, efektová jednotka, filtrace a hlavně dvanáctistopý bicí automat, rozdělený na čtyři analogové a osm digitálních stop, které lze použít také k tvorbě melodických linek, basových partů i harmonických struktur.

Uživatel má k dispozici 35 zvukových generátorů, z nichž část byla převzata z firemních modelů Analog Rytm a Model:Cycles. Připravena je sada ovládacích prvků s parametry šitými na míru každému generátoru, Syntakt umožňuje směrovat libovolné syntezátorové stopy nebo externí zdroje zvuku přes blok FX a využít je možno analogové zkreslení a filtraci, několik LFO nebo send efekty delay a reverb.

Všechny výše uvedené efekty lze sekvencovat pomocí stopy FX, samozřejmostí je přidávání akcentů a dalších změn do vybraných stop nebo externího audia a nechybí ani využití hlavní stopy pro efekty typu ducking či gating. Integrovány jsou čtyři modifikátory, dvě obálky (ADSR, AHD), klávesový režim nabízí celou řadu různých stupnic a syntezátorové stopy mají dva plnohodnotné LFO s několika průběhy a cíli modulace.

Pokročilý 64krokový sekvencer s tzv. zámky parametrů, micro timingem a retriggeringem je řešen tak, aby byl schopen fungovat jako nástroj ovládající dynamiku, texturu i zvuk, a ke kterékoliv z 12 syntezátorových stop lze přiřadit MIDI automat se čtyřhlasou polyfonií, LFO a spoustou dalších funkcí. Banka obsahuje více než tisícovku presetů, stanice je schopna komunikovat s externími zařízeními formou Class Compliant, tedy bez nutnosti instalace proprietárních ovladačů.

Orientaci usnadňuje OLED displej (128 × 64 pixelů), pod kapotou najdeme převodníky pracující s rozlišením 24-bit/48 kHz, instalován je sluchátkový výstup, dvojice jackových audio vstupů i výstupů, port USB-B 2.0 a tři DIN konektory MIDI In/Out/ Thru (Sync A/B). Přísun energie obstarává DC adapter 12 V/2 A.

Flexibilní, mechanicky odolný a prostorově nenáročný Elektron Syntakt s ocelovým šasi o rozměrech 215 × 176 × 63 mm a hmotnosti 1.53 kg je možno také upevnit pomocí otvorů VESA (100 x 100 mm), součástí balení je napájecí PSU zdroj a kvalitní USB kabel. Oficiální evropské cena byla nastavena těsně pod hranicí 950 eur.

Tagy Elektron Elektron Syntakt

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY