Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský - Čt, 31.10.2019 - 07:00

Fender Vintera 70s Telecaster Thinline MN VB: tabula rasa

„Vintage style for Modern Era“, zkráceně Vintera, je dílo poplatné době svého vzniku. Tedy současnosti, která retro doslova zbožštila. Stavitelé letošního 70‘s Telecasteru Thinline MN VB proto sice ctili originál ze 70. let, ale zároveň dumali, jak se pokud možno vyhnout autentickému diskomfortu.

Výrobce šel současnému zhýčkanému spotřebiteli na ruku zejména profilací krku do štíhlého céčka. Spolu s poměrně nízkými a úzkými Vintage pražci totiž skýtá mnohem větší pohodlí než originál.

Naopak za dobovější prvky lze pokládat z půlky duté jasanové tělo, prostorově výrazný rádius 7¼ palce, humbuckery Wide Range (o nich více v recenzi Fender 72 Telecaster Thinline MN 3SB) a zvláště polyesterový lak. Fender ho jako standard zavedl právě v 70. letech, aby zrychlil provoz. S polyesterem se totiž ve fabrice dělá mnohem snáz. Rychleji ztvrdne a je podstatně pružnější i stálejší než nitrolak.

Na druhou stranu takto od vnějších vlivů izolované dřevo už nezraje a může také zanechávat sice ladný, ale pořád lehce zaměnitelný zvukový vjem, což platilo i pro testovaný Thinline. Nemít ho v rukách, lehce bych si ho spletl se stratem, poněvadž typický telecí twang se nekonal. Na druhou stranu kvůli této zvukové neutralitě není nutné hned kytaru brousit a přelakovat. Lépe než jiné nástroje totiž chytá odstíny všelijakých krabiček.

Proto jsem kytaru spároval s delayem DD-8 od Bosse, který na počkání vykouzlil libovolný, dokonale přilnavý retro nádech, a potom ještě novým Engl E330/2 se zabudovaným reverbem. Nešlo o zas až tak neortodoxní tah, jak naznačoval Jirka Kučerovský, který na Tele hraje přes stovku Blackstar. Sedmdesátky Thinliny, lépe uzpůsobené rockovějšímu zvuku než starší typy s dvojicí singlů, si s extrémními zkresleními skvěle rozumí.

Se sedmdesátkou Vintera se zkrátka nenadřete tolik jako s jinými Telaty. Pořád s nimi ale sdílí náchylnost vůči vnějším vlivům. Snad s výjimkou hráče, který se jen musí rozhodnout, jestli chce osobitý nástroj nebo vhodnou plochu, která nechá vyniknout barvy jeho sbírku krabiček.

Tagy Fender Fender Vintera Fender Vintera 70s Telecaster Thinline MN VB

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY