Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Út, 11.10.2016 - 12:00

Fender T-Bucket 300CE: víc, než byste čekali

Stojí akustické kytary Fender ve stínu svých proslulých elektrických souputnic? V případě elektroakustické novinky Fender T-Bucket 300CE rozhodně neprávem.

Jak to vypadá?

Konstrukčně se jedná o klasický dreadnought s výřezem. Kytara je osazena snímačem a elektronikou Fishman Isys III s vestavěnou ladičkou, ekvalizérem a ovladačem Volume. Co se týče materiálu na výrobu nástroje, tak v tomto případě výrobce vsadil na trochu neobvyklou kombinaci. Rezonanční deska je vyrobena z dýhovaného javoru, přičemž vrchní vrstva dýhy je z prokresleného, fládrovaného javoru, zadní deska a luby jsou z mahagonu. Z něj je vyroben i krk o profilu „C“, na který je přilepen palisandrový hmatník čítající 20 pražců typu Vintage Style.

Prohnutí krku je možné nastavit pomocí dvoucestné výztuže. Kobylka je rovněž palisandrová s kompenzovaným sedlovým pražcem, který je stejně jako nultý pražec vyroben z materiálu Graph Tech NuBone. O precizní a bezchybné ladění se starají (dnes již trochu netradičně) otevřené mechaniky typu Vintage.

Designově a po stránce povrchové úpravy se jedná o velmi povedenou záležitost. Výrazná kresba fládrovaného javoru v kombinaci s barevnou úpravou Moonlight Burst a lakem ve vysokém lesku působí velmi elegantně. Decentní a přitom nápaditá rozeta spolu s krásnou intarzií na 12. pražci hmatníku vše jen podtrhují.

Kytara je od výrobce osazena strunami Fender Dura-Tone 0.12, můžeme tedy rovnou přikročit ke zvuku.


Jak to hraje?

Pocit ze hry je hned od začátku velmi příjemný a krk skvěle padne do ruky. Osobně bych asi zvolil o něco měkčí struny a upravil dohmat, který je na můj vkus celkem vysoký, ale po nějaké době jsem si přeci jen zvykl. Akustický zvuk kytary je pěkně čitelný, se zvonivými výškami a slušnou hlasitostí. Výřez kytaře sice na zmíněné hlasitosti i dynamičnosti maličko ubírá, ale nejedná se o nic zásadního – a díky vestavěné elektronice se dá v případě potřeby ledacos dohnat.

Javorová vrchní deska v kombinaci s tvrdým lesklým lakem dodává kytaře ostrý a konkrétní zvuk s výraznými, lehce kovovými basy a cinkavé výšky. Lehká absence středů už tak nějak k „déčku“ patří. Kdo hledá kytaru s opravdu výraznými středy, bude se asi ohlížet po jiném typu kytary. Jinak kytara perfektně reaguje na sílu úhozu a dynamiku hry. Možná s trochu pomalejší odezvou, způsobenou poměrně silnou vrstvou tvrdého laku, ale vzhledem k faktu, že se jedná o nový a nerozehraný nástroj, se vše může ještě časem upravit.

Co se týče zvuku při použití vestavěného snímače a elektroniky, tak i zde je zvuk velmi vyrovnaný. Ovladače fungují bezchybně, neslyšně a zvuk se při jejich použití mění jemně a citlivě. Snímač je u této kytary evidentně velmi pečlivě seřízen a žádná struna není oproti ostatním utopena či naopak. Kytara dobře drží ladění, zvuk je akusticky i elektricky vyrovnaný, vše je funkční, použitelné... není co vytknout.

Závěr

Designově i zvukově velmi povedená kytara, která za přijatelnou cenu cca sedm a půl tisíce nabízí nejen vše, co od kytary v této cenové relaci můžeme čekat, ale i ledacos navíc. Žádné výrazné chyby či nedostatky ve zpracování jsem u této kytary nenalezl, naopak přišlo mi na tuto kategorii přímo nadstandardní. Další důkaz toho, že akustické kytary Fender rozhodně mají muzikantům co nabídnout a mohou směle vystoupit ze stínu svých elektrických „sestřiček“.

Tagy Fender Fender T-Bucket 300CE
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY