Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 26.10.2020 - 00:01

Fender slaví s modelem 70th Anniversary Esquire

Jen pár týdnů po premiéře baskytary 60th Anniversary Jazz Bass posílá Fender do celosvětové distribuce další výroční limitovanou edici, tentokrát věnovanou modelu s označením 70th Anniversary Esquire. Novinka vychází z jednoduše koncipovaného Esquieru, který Leo Fender navrhl v roce 1950. Po několika měsících dostala tato první sériově vyráběná kytara s masivním tělem druhý snímač a s ním také název Broadcaster, jenž byl z důvodu žaloby společnosti Gretsch později změněn na Telecaster. Přibližně padesátka původních Esquierů se dnes samozřejmě řadí mezi vysoce raritní záležitosti dostupné za astronomické částky, což naštěstí pro reissue model tak úplně neplatí.

Pro stavbu korpusu Esquieru 70th Anniversary zvolil výrobce borovicový masiv, jehož rezonanční vlastnosti byly posíleny tepelnou úpravou „roasted“. K lehkému tělu je přišroubován javorový krk s ořechovým „skunk stripem“ a plnějším U-profilem´50 Broadcaster, destička spoje nese odpovídající gravírování a v hmatníku z javoru o radiusu 7.25 palců sedí 21 vintage pražců. Šroub táhla krku je umístěn na jeho patkové straně.

Stejně jako originál nabízí i reissue provedení pouze jeden kobylkový snímač, jenž je replikou starého typu z rané produktové kolekce. O výrobu speciálního single coilu se postaral snímačový guru z Custom Shopu Tim Shaw, který okopíroval konstrukci singlu z letitého Esquieru 1950, vypůjčeného z muzea Songbirds v Tennessee. Ovládání sestává z hlasitosti, tónové clony a třípolohového switche, jenž zde funguje jako přepínač trojice modů, zahrnujících klasický témbr Telecasteru, organičtější zvuk s odpojenou clonou a kulatější sound se zařazeným odporem a kondenzátory.

Struny kotvící skrz tělo míří přes tradiční kobylku s vaničkovou základnou opatřenou trojicí ocelových válečkových kamenů, nultý kostěný pražec široký 41.2 mm a kolečkový srážeč strun HE do ladicích vintage strojků Fender Ping V-Style. Jednovrstvý bílý nebo černý pickguard je uchycen pomocí pěti vrutů a hardware má niklochromovou povrchovou úpravu.

Fender 70th Anniversary Esquire v lacích White Blonde, Lake Placid Blue, Surf Green nebo transparentním 2-Color Sunburstu bude podle informací Fenderu vyráběn pouze v letošním roce. Česká cena byla nastavena okolo hranice 54900 Kč včetně pevného tweedového pouzdra, certifikace atd.

Tagy Fender Fender 70th Anniversary Esquire
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY