Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 14.12.2015 - 00:01

Fender Shortboard Mustang LTD: klasika trochu jinak

Model kytary Fender Mustang letos slaví 50 let své existence a v rámci tohoto výročí si Fender připravil speciální modifikovanou verzi patřící do limitované série nástrojů řady 10 For 15. Novinka s označením Limited Edition American Shortboard Mustang sice kopíruje konstrukci původního Mustangu, ale přidává přepracovanou elektroniku, rozdílnou kobylku a vybrán byl i jiný materiál korpusu.

Na rozdíl od originální verze z šedesátých let je Shortboard osazen dvojicí singlů P90 Black Dove, jenž mají oproti původním snímačům trochu vyšší výstup a kulatější zvuk s umírněnými výškami. Zmizely typické posuvné přepínače snímačů a jejich fází a nahradil je třípolohový páčkový switch doplněný potenciometry společné hlasitosti a tónové clony. Další změnou u limitované edice je pevná kobylka, nahrazující původní Dynamic Vibrato známé také z typů Fender Jazzmaster a Jaguar.

Starší Mustangy měly tělo z olše nebo topolu, ale nový model má jasanový korpus zdobený trojicí ořechových pruhů a na kytaře nenajdeme pickguard. Na šroubovaném javorovém krku s modernějším C profilem a velkou hlavou je nalepen palisandrový hmatník s 22 jumbo pražci a radiusem 9.5 palce. Nultý pražec ze syntetické kosti má šířku 42 mm a zmenšená menzura činí 24 palců.

Tento netradiční rozměr není u Fenderu určen pouze pro modely Mustang, zkrácenou menzuru najdeme také u sérií Duosonic, Jaguar nebo Musicmaster. Délka menzury ovlivňuje zvuk a atak nástroje, což byl jeden z důvodů, proč si Mustang získal oblibu mnoha u hráčů, kterým vyhovoval z pozice Fenderu neobvyklý zvukový charakter kytary. Zkrácením menzury dojde samozřejmě také ke zmenšení vzdáleností mezi jednotlivými pražci a hra tak může být pro některé kytaristy o něco pohodlnější.

Fender Shortboard Mustang LTD vyráběný v kalifornské Coroně je dospělý nástroj s netradičním designem, který si své místo najde v mnoha žánrech od jazzu, popu, funku, blues až k decentnějším odnožím rocku. Na evropském trhu se novinka objeví pravděpodobně koncem ledna a cena by neměla překročit částku 38 000 Kč.

Tagy Fender
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY