Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 05.09.2014 - 09:22

Fender Modern Player SS: edice nejen pro začínající

Začínáte s kytarou nebo basou, poctivě cvičíte, ale stále nemůžete zahrát figury, které vyžadují široký prstoklad nebo některé horizontálně náročněji postavené akordy? Jedním z možných důvodů může být nezměnitelný fakt, že vám příroda nedala do vínku dostatečně dlouhé prsty nebo v lepším případě jste ještě tak útlého věku, že na nástroj s delší menzurou si zkrátka musíte pár let počkat.

Ale zdá se, že se i v tomto směru fyzicky lehce indisponovaným nebo ještě velmi mladým hráčům, blýská na lepší časy. Společnost Fender totiž zařadila do výroby hned trojici nových a navíc finančně dostupných nástrojů se zmenšenou menzurou, což ve výsledku zjednodušeně znamená, že jednotlivé pražce na hmatníku jsou blíž u sebe a hra širších intervalů je tím pádem pro menší ruku méně náročná.

Nová řada Fender Modern Player Short Scale zahrnuje dvojici kytar Fender MP SS Stratocaster a Telecaster a pro začínající basisty je připraven Fender MP SS Jazz Bass. Kromě kratší menzury (vzdálenost struny od kamene kobylky po nultý pražec) mají všechny nástroje této edice také trochu subtilnější korpus.

Fender Modern Player Short Scale Stratocaster disponuje menzurou 24 palců (610 mm), což je rozměrově někde mezi 3/4 modelem Fender Duosonic (22.5 palce) a klasickým Stratem (25.5 palce). Pro zajímavost stejnou menzuru mají také např. Fendery Jaguar a Mustang nebo kytara Brian May Red Special a jen o půlpalec (cca 1.27 cm) více má signovaný PRS Carlose Santany.

Korpus Fenderu MP SS Stratocaster je vyroben z olše, palisandrový hmatník nalepený na javorový krk nese 20 Medium Jumbo pražců a radius 9.5 palce je příjemným kompromisem mezi kulatějším starším a naopak moderním typem hmatníku s minimálním zaoblením, jenž je vlastní např. superstratům Jackson nebo Ibanez. Kytara je vybavena dvojicí singlů Vintage Style SC a kobylkovým humbuckerem Guild Anti-Hum. Elektronika sestává z pětipolohového switche a potenciometrů hlasitosti a tónové clony. Mechaniku tvoří klasické "synchronized" tremolo se šesti šrouby a chromované ladicí strojky ala vintage Kluson. Fender MP SS Stratocaster bude nabízen v černém laku nebo v třítónovém sunburstu s želvovinovým pickguardem.


Fender MP SS Telecaster má opět olšový korpus a krk i hmatník jsou z javoru. Počet pražců, radius i menzura jsou identické s předchozím nástrojem. U kobylky najdeme single coil VS Tele a u krku je umístěn humbucker Guild Anti-Hum. Ovládání je typický Telecaster - pro oba snímače společné potenciometry hlasitosti a tónové clony, doplněné třípolohovým switchem. Ladicí strojky jsou stejného typu jako u popisovaného Stratocasteru, jednoduchá kobylka se třemi masivními bronzovými kameny (barrel system, po dvou strunách) je k tělu připevněna čtyřmi šrouby. Fender MP SS Telecaster bude prodáván buď v odstínu Butterscotch Blonde s černým chráničem ala Tele Thinline nebo v barvě White Blonde s želvovinovým pickguardem.

Basa Fender Modern Player Jazz Bass Short Scale je dalo by říct bantamovou variantou známého modelu, tentokrát s menzurou 30 palců (762 mm), kterou můžeme najít také u baskytar Fender Mustang, Bronco nebo Musicmaster Bass. Menzura je v porovnání s klasickým Jazz Bassem nebo Precisionem o celé čtyři palce (cca 10 cm) kratší, což je pro levou ruku už velmi znatelný rozdíl. Zmenšené olšové tělo doplňuje šroubovaný javorový krk s palisandrovým hmatníkem s osmnácti středně silnými pražci (nejvyšší notou v klasickém ladění je tedy Cis) a radiusem 9.5 palce. Basa je vybavena dvojicí snímačů - kobylkovým singlem Hot JB a půleným Precisionem, ovládanými samostanými knoby hlasitosti a společnou tónovou clonou.

Chromovaná mechanika sestává z kvalitní kobylky Fender High Mass Bridge a čtveřice strojků s velkými listy. Basy budou vyráběny v transparentním bílém provedení v kombinaci se želvovinovým pickuardem nebo v červeném laku Candy Apple s černým třívrstvým chráničem.

Ceny nových kytar a baskytar z edice Fender Modern Player Short Scale 2014 by se od sebe neměly nijak zásadně lišit a předpokládaná částka, kterou v české kotlině za některý z těchto kousků vydáte, se bude zřejmě pohybovat okolo deseti tisíc korun.

Tagy Fender

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY