Přejít k hlavnímu obsahu
Jiří Fuka -

Fender Educational: klasika s tenkým krkem

Klasická kytara od Fenderu s podtitulkem Educational se vyrábí ve dvou verzích: 3/4 (tříčtvrteční) ESC80 a 4/4 (celá) ESC105. Oba modely jsou ze stejného dřeva a hned úvodem říkám: zejména pokud na kytaru začínáte, ani v jednom případě neuděláte chybu.

Přední deska je z vrstveného smrku, luby a zadní deska jsou z aghatisu, krk z nata a kobylka a hmatník jsou z palisandru. Menzura u ESC80 je 590 mm, celková výška kytary je 915 mm, v nejširším místě přední desky má 332 mm a šířka lubu je 93 mm. U modelu 105 je menzura 648 mm, celková výška kytary je 987 mm, v nejširším místě přední desky má 373 mm a šířka lubu je 100 mm. Nultý pražec je u obou modelů 43,8 mm, zrhruba jako u akustické kytary.

Tato kytara má stejně jako kytary akustické také výztuhu krku, takže je celkově bytelnější a vydrží toho více. Celková myšlenka při stavbě kytary je dobrá. Výrobce nezatlumil kytaru obrovským množstvím laku, jak se často stává, a nechal povrchovou úpravu hezky vzdušnou, takže kytara mnohem lépe rezonuje a celkově potom i lépe zní.

Velké plus, které této kytaře dávám, je zpracování v dané cenové relaci (okolo 3 tisíc), které je opravdu obdivuhodné. Navíc to všechno završuje velice slušný gigbag Fender s dvěma popruhy a velkou přední kapsou, který je v ceně, tudíž součástí balení.

Snad jediné mínus, které jsem na kytare "vyštoural", jsou struny natažené při otevření v původním balení. Ty jsou, řekl bych, pouze zkušební. Doporučoval bych je vyměnit za celou novou sadu kvalitních strun, které vám usnadní čas při častém lazení a dost často i spoustu nervů.

Navíc se zvuk kytary rozjasní a bude zřetelnější. Pokud máte rádi tenké krky a plánujete koupit klasickou kytaru, přičemž byste neradi utráceli moc peněz, vážně popřemýšlejte o Fender Educational. S tímto nástrojem neuděláte chybu.

Tagy Fender

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY