Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: youtube.com
Jan Hamerský -

Fender American Performer Telecaster: pokrok v mezích zákona

Kytaru Fender American Performer Telecaster RW Satin SBL výrobce uvádí slovy „klasický design s řadou moderních prvků“. Je to věc sémantiky. Vylepšení je ve skutečnosti jen několik. Žádná godinovská revoluce se nekonala. Vše, co jste kdy na Telatech měli rádi a báli se, že to jednou Fender změní, zůstalo při starém.

Tou nejcitelnější změnou je jasně profil krku. Moderní céčko trochu odporuje country nátuře nástroje. Přeje totiž i rychlé a tvrdé hře, zvlášť když je nalakované saténovým polyuretanem. Palisandrový hmatník s osvědčeným rádiusem 9,5”, menzurou 648 mm a dvaadvaceti jumbo pražci ale už patří ke standardní výbavě stejně jako kostěný nultý pražec. Obojí nesedne jen těm, kteří vedle hratelnosti akcentují ještě ekologickou šetrnost.

Obdobně i ne úplně původní „kýbl sádla“ (Greasebucket). Fender tento systém používá od roku 2005, aby kytara při clonění výšek neztrácela cennou šťávu gainu. Skutečně o něj nepřijde ani při cloně úplně doprava. To by zase mohlo trochu otrávit jedině kaňoury, kteří by za nic na světě nevyměnili pořádně rozblácené zvukové kaliště.

Ani pasivní singly se Yosemite nejmenují náhodou. Krystalicky čistý twang je silnej jak vzrostlá sekvoj. Dost tomu napomáhají i struny procházejí olšovým tělem. Jakákoliv drzá punková odvozenina, indie nebo britpop, ale také žánry nechávající vyniknout spíš dřevo než snímače, tudíž bude díky tomuto nástroji znít úchvatně.

Nástroj za necelých třicet tisíc je přirozeně také co nejpohodlnější a nejodolnější. Třístupňovému přepínači tudíž občas stačí jen naznačit, ale jestli se přesto nebudete cítit silou, unese to a oba poťáky zrovna tak. Zpracování je samozřejmě výborné.

Pro kytaristky a kytaristy praktikující čistý zen „čím méně věcí na kytaře, tím jsem šťastnější“ vždy byl Telecaster naprosto ideální. Tento v profi kvalitě je obzvlášť. Zní přesně, jak správné Tele má znít, vydrží dlouho a opravdu hodně.

Tagy Fender American Performer Fender Fender American Performer Telecaster RW Satin SBL

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY