Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: youtube.com
Jan Hamerský - Čt, 25.04.2019 - 08:00

Fender 72 Telecaster Thinline MN 3SB: hodně hot retro

Už podle názvu je Fender 72 Telecaster Thinline MN 3SB novinkou spíš podle data výroby než konstrukce zkraje 70. let. Tehdy Fender zkoušel Gibson porazit na jeho hřišti pomocí Telat s humbuckery. Jenom ty snímače pamatují Franze Ferdinanda…

Krása nesmírná je to už od pohledu. Kombinace lehce obarveného jasanu, se stejným rozmyslem nalakovaného krku a perleťového pickguardu vypadá velkolepě. Kardinální technický oříšek, aby dva hambáče nebyly na lehké jasanové tělo příliš, Fender vyřešil už před více než pětačtyřiceti lety elegantní pololubovou konstrukcí. Zvuk nástroj tudíž rezonuje opravdu mocně. Napomáhá tomu též šroubovaný krk, který vibrace plynule převádí z jednoho konce nástroje na druhý.

Poněvadž jde o variantu Telecasteru zkraje sedmdesátek, javorový hmatník s prostorově výrazným rádiusem 7,25 palce by teoreticky měl mít do rychlodráhy daleko, obzvlášť ve spojení s účkovým profilem. Pro rozvážnější blues, hard a indie rock se skutečně hodí. Kupodivu se mi na něj ale hrálo snáz než na soudobý Godin Passion RG-3 s dvanáctipalcovým rádiusem, a to i díky preciznímu osazení pražců. Schválně porovnejte.

Název humbuckerů Wide Range možnost, že se dají rozpínat nebo lze alespoň prostřídat pět poloh, naznačuje spíš mimoděk. Ovládání je totiž pro Tele naprosto typické – hlasitost, clona, třístupňové řazení. Neptejte se tedy, co ta kytara umí, ale spíš na to, co umíte vy na ni. Tento nástroj za více než pětadvacet tisíc překvapí vlastně jen úplnou banalitou: nevyrobili ho ve Státech, ale mexické Ensenadě.

Jinak sousloví „široký záběr“ se spíš překládá jako „větší než PAF od Gibsona“ a v tomto můžu jen přizvukovat specialistovi Jaimemu Campbellovi, který originální CuNiFe (měď/nikl/ocel) snímače upravoval pro Alexe Kapranose z Franz Ferdinand. Zvuk, který chytají, je totiž oproti PAF skutečně libový a lehce přečnívá, takže je žhavější a jasnější.

Hledáte-li pohodlný retro Telecaster, který se lehce ovládá a má humbuckery, které znějí ještě líp než jiná klasika od Gibsona, na Fender 72 Telecaster Thinline MN 3SB ani upozorňovat nemusím. Taková kytara se ve stádu desítek dalších Telat rozhodně neztratí.

Tagy Fender Fender Telecaster FENDER 72 Telecaster Thinline MN 3SB Gibson PAF Franz Ferdinand

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY