Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 01.04.2020 - 00:01

Fender 70th Anniversary Broadcaster

První model kytary Fender Broadcaster s masivním korpusem, dvojicí singlových snímačů a výztuhou krku, se na trhu objevil koncem roku 1950, ovšem o několik měsíců později vznesla proti tomuto označení námitku firma Gretsch, která vlastnila ochrannou známku BroadKaster, používanou u bicích souprav. Fender byl nucen odstranit nápis Broadcaster z hlavic zkompletovaných nástrojů, pro které se po čase vžilo označení Nocaster, a poté model přejmenoval na Telecaster. Z cca 250 kusů originálních Nocasterů se staly velmi žádané sběratelské artefakty, jejichž finančně dostupnější alternativu nyní kalifornská značka nabízí v podobě nové výroční série nesoucí označení 70th Anniversary Broadcaster.

Jasanový korpus doplňuje krk z jednoho kusu javoru s U-profilem 50 Broadcaster, přišroubovaný k tělu přes kovovou destičku se speciálním emblémem, a původní výrobní receptuře odpovídá i hmatník, jenž není na krk nalepený, ale je jeho nedílnou součástí. Stejně jako u předlohy disponuje tento segment kulatějším radiusem 7.25 palců, 21 pražci Vintage Tall a kostěným ořechem širokým 41.4 mm.

Krkový single coil Custom Shop '50-'51 Blackguard, uložený v jednovrstvém fenolovém pickguardu, je kombinován s obdobným ručně vinutým kobylkovým snímačem, ovládání v tradičním telecasterovském zapojení sestává ze společné hlasitosti, tónové clony a třípolohového přepínače, ale podle informací výrobce je součástí dodávky také náhradní kit se starší typem okruhu „blend“, využívaným u původních Broadcasterů.

Struny jsou usazeny skrz tělo a přes kobylku s vaničkovou základnou kotvící trojici bronzových válečkových kamenů míří do vintage ladicích strojků podpořených kulatým srážečem strun HE. Kovové prvky mají niklochromovaný povrch a nástroj je z továrny seřízen na firemní struny 250R Nickel Plated Steel .010–.046.

Fender 70th Anniversary Broadcaster s transparentní povrchovou úpravou Blackguard Blonde krytou nitro lakem je dostupný v limitované edici vyráběné pouze v letošním roce. Oficiální cena se na českém trhu pohybuje okolo hranice 62700Kč včetně pevného tvídového pouzdra, certifikace, zmíněné elektroniky a dalších doplňků. Kromě tohoto modelu zařadila firma do své nabídky také luxusní variantu z Custom Shopu v jednom standardním a trojici relic provedení.

Tagy Fender Fender 70th Anniversary Broadcaster
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY