Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 01.10.2020 - 00:01

Fender 60th Anniversary Jazz Bass

Ještě pod označením Deluxe Model opustila před šedesáti lety bránu továrny Fenderu první baskytara typu Jazz Bass, při jejímž vývoji se konstruktér Leo Fender nechal částečně inspirovat kytarou Jazzmaster (1958). Šest dekád je z pohledu historie moderní hudby úctyhodný věk a také pěkně kulaté číslo, takže pro kalifornského výrobce bylo téměř povinností, aby letos přišel s odpovídající výroční edicí, která nese sice příhodné, ale přece jen lehce závadějící označení Fender 60th Anniversary Jazz Bass. Proč závadějící? Basu s téměř identickým názvem firma uvedla na trh v roce 2006, kdy Fender slavil 60 let od svého vzniku.

Pro stavbu těla byla vybrána olše s finální vrstvou z nitro laku, javorový krk s profilem '60s U je k tělu přišroubován přes destičku s gravírovaným emblémem, nápisy a vyraženým sériovým číslem, palisandrový hmatník o radiusu 7.25 palců nese 20 subtilnějších vintage pražců, kostěný ořech široký 38.1 mm, perleťové poziční značky a bílou lemovku hran.

Zvuk přenáší dvojice jednocívkových snímačů Pure Vintage ‘62 Single-Coil Jazz Bass s decentnějším výstupem a frekvenčně vyrovnanou projekcí, které jsou stejně jako rané edice Jazz Basse z let 1960 – 1962 ovládány dvojicí duálních souosých potencimetrů se samostatnými hlasitostmi a tónovými clonami.

Nástroj je osazen kobylkou American Original, kterou obdobně jako snímače kryje odnímatelný plechový kryt, na hlavici najdeme klasické ladicí strojky s otevřenými mechanikami a třílistými rondely, kulatý srážeč strun DG a na zadní straně také třetí popruhovou rolnu, což byl v 60. letech u tohoto modelu standard. Hardware má niklochromovaný povrch.

Fender 60th Anniversary Jazz Bass je nabízen v odstínu Arctic Pearl s želvovinovým čtyřvrstvým pickguardem, ale podle slov vicepresidenta Fenderu Justina Norvella by se měly v obchodech brzy objevit také levnější mexické verze v patinovaných relic úpravách Road Worn Firemist Silver, Olympic White nebo Tobacco Sunburst. Oficiální cena amerického modelu byla nastavena na cca 2340 eur včetně speciálního pevného pouzdra, certifikace a dalších doplňků.

Tagy Fender Fender 60th Anniversary Jazz Bass
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY