Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Faderfox: butikové MIDI/DAW kontrolery z Německa

Německá značka Faderfox, založená v roce 2004, se specializuje na výrobu profesionálních desktopových MIDI kontrolerů, zjednodušujících práci jak muzikantům, tak i producentům, DJ, podcasterům a dalším profesím v oblasti audia. Hamburská butiková firma, vedená konstruktérem Mathiasem Fuchsem, před časem představila inovovanou sérii MIDI/DAW kontrolerů, zahrnující trojici kompaktních modelů PC4, UC4, EC4 ze série MicroModul a v portfoliu výrobce nadále zůstávají také dvě rozměrnější varianty PC12 a MX12, kráčející ve stopách úspěšných verzí UC44 a PC44.

Faderfox PC4 o rozměrech 180 x 105 x 70 mm a hmotnosti 350 g představuje univerzální kontroler určený k ovládání softwarových i hardwarových systémů prostřednictvím MIDI nebo USB portů. Čelní panel je osazen celkem 24 potenciometry obsluhujícími pitchbending, hlasitost, změnu presetu a další parametry nebo režimy. Uložit lze až 16 setů (zálohování / obnova) a integrována je funkce Snap, navázaná na potenciometry, která eliminuje skoky nastavovaných hodnot.

Faderfox UC4 přidává další dva sloty v bance, najdeme zde 10 tlačítek, 8 potenciometrů a 9 tahových faderů s délkou stopy 30 mm, kterými lze společně ovlivňovat celkem 264 parametrů. Přidán byl také čtyřmístný displej, mod encoderů pracuje se 14-bitovým rozlišením citlivosti, samozřejmostí je programování, napájení přes USB apod.

Faderfox EC4 dostal větší OLED displej, 16 rotačních encoderů, přepínatelných do 16 skupin, využít je možno pitch bend, aftertouch, program/control change nebo NRPN, u skupin, setů a enkoderů lze měnit jejich názvy a výrobce dodává k tomuto modelu i náhradní matrici s popisky ve stylu DAW Ableton Live, včetně potřebného mappingu.

Luxusněji pojatý Faderfox MX12 s hliníkovým šasi o rozměrech 340 x 176 x 65 mm a váhou 1.3 kg kombinuje vlastnosti zmíněných menších modulů, konektivita byla rozšířena na duální MIDI DIN vstupy/výstupy, připraveno je 24 potenciometrů, 12 tahových faderů, úložiště pojme 30 presetů a systém je možno kaskádovitě propojit s dalšími moduly.

Faderfox PC12 disponuje podobnou základní architekturou jako provedení MX12, ale tahové ovladače nahradilo dalších 48 potenciometrů pro přímý přístup k různým parametrům a najdeme zde 12 tlačítek ve 12stopém rozložení, takže PC12 je využitelný také jako mixážní DAW pult.

Všechny verze jsou kompatibilní se systémy PC a Mac, u menších kontrolerů řady MicroModul výrobce udává i kompatibilitu s iPady (min. iOS5) a součástí balení je kabeláž a redukce. Ceny na českém trhu se pohybují v následujících relacích: Faderfox PC4 cca 5800 Kč, UC4 cca 7200 Kč, EC4 cca 7800 Kč, MX12 a PC12 shodně cca 13600 Kč.

Tagy Faderfox Faderfox PC4 Faderfox UC4 Faderfox EC4 Faderfox MX12 Faderfox PC12

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY