Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 08.08.2018 - 00:01

EVH ’78 Eruption: trojice Stratů k 40. výročí debutu Van Halen

Před 40 lety vydali Van Halen své první eponymní album, které díky famóznímu Edwardu Van Halenovi v podstatě předznamenalo další vývojovou epochu rockové kytary. Debutový počin nahrávaný v hollywoodských studiích Sunset Sound Recorders nabízí kromě hitovek Running With The Devil nebo Ain't Talkin' 'bout Love také ukázku Eddieho skvělé techniky hry v instrumentálním tracku Eruption, který dal i název speciální sérii Stratů z řady EVH ’78 Eruption.

Modely EVH ’78 Eruption, ’78 Eruption Relic a Super ’78 jsou replikami Edwardova prvního Frankenstratu složeného z korpusu a krku různých výrobců, s razantní modifikací elektroniky a samozřejmě v dnes už ikonickém, černobílém pruhovaném designu.

K jasanovému tělu je přišroubován javorový krk s velkou stratocasterovskou hlavicí, kterou firma Fender u svých modelů poprvé použila v 70. letech, hmatník o radiusu 12 palců osazený 21 sníženými jumbo pražci je vyroben z očkového javoru a bronzový nultý pražec má šířku 42.8 mm.

Jednoduše koncipovaná elektronika sestává z kobylkového humbuckeru EVH Frankenstein (ala Gibson PAF) doplněného potenciometrem hlasitosti (Bourns 500 kOhm), klasické popruhové rolny nahradily masivní kruhové úchyty, vintage vibrato typu Fender Strat 58 má bronzový blok Kluson a ladění obstarávají strojky Schaller.

Nástroje mají být nabízeny v limitované edici a případný zájemce bude muset při koupi některého z modelů sáhnout skutečně hluboko do kapsy: verze ’78 Eruption (edice 40 kusů) vyjde na stylových 7 878.78 dolarů, patinovaná varianta ’78 Eruption Relic (edice 30 kusů) ponese cenovku 12 500 dolarů a vlastnictví podpisového exempláře Super ’78, pocházejícího ze série čítající pouhých 8 kousků osobně kontrolovaných Van Halenem, přijde sběratele rovnou na dvounásobek, tedy 25 000 dolarů.

Nástroje, které pro značku EVH vyrábí továrna Fenderu, budou distribuovány v kopii originálního Van Halenova pouzdra G&G společně s certifikací, náhradními strunami Fender Super Bullets 3150 XL (vintage edice .040 - .009), želvovinovými trsátky, servisním olejem, popruhem EVH 78, vinylovými nosiči VH a dalšími doplňky.

Tagy EVH Van Halen EVH ’78 Eruption

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY