Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 24.02.2021 - 10:00

Enhancia Neova: MIDI kontroler ve formě prstenu

Agilní mladá francouzská společnost Enhancia uvedla na trh neobvyklý MIDI kontroler Neova, který už stačil získat několik ocenění v oblasti inovativních produktů. Systém, sestávající z ovládacího prstenu Neova Ring, fungujícího jako bezdrátový transmitter navázaný na hub, umožňuje prostřednictvím intuitivních gest ruky ovládat různé zvukové parametry digitálních a analogových syntezátorů či DAW aplikací se standardy MIDI nebo USB.

Ovládat lze několik funkcí současně a důležitou vlastností je, že při hře na nástroj není třeba sundávat ruce z klaviatury, takže pomocí čtyř gest (Vibrato, Pitch Bend, Tilt, Roll) je možno přirozeným způsobem např. ohýbat tón, ovlivňovat jeho vibrato apod. Každé gesto je nezávisle přiřaditelné k parametru podle vlastního výběru a jejich kombinace tak posunuje flexibilitu výrazu na novou úroveň.

Desktopová stanice Neova Hub, sloužící zároveň k nabíjení baterie integrované v prstenu, disponuje čtveřicí kulatých tlačítek pro přístup k celkem 16 programovatelným presetům, jejichž editaci obstarává firemní software Dashboard s nekonečným množstvím konfigurací. Set Neova je samozřejmě schopen fungovat i ve standalone režimu bez nutnosti použití počítače.

Prsten vážící pouhých 10 gramů komunikuje s hubem pomocí proprietárního patentovaného protokolu s dosahem cca 5 metrů a velmi nízkou latencí pohybující se pod hodnotou 1 ms, což ve srovnání s technologií Bluetooth představuje několikanásobně vyšší rychlost přenosu dat. Kompaktní přijímací modul o hmotnosti  200 g je osazen minijackovými konektory MIDI In, Out a portem USB-C, sloužícími k propojení s PC/Macem, nástrojem, dalším kontrolerem apod. Napájecí článek prstenu by měl na jedno nabití poskytovat dostatek energie pro 8 hodin nepřetržitého provozu.

Česká cena MIDI kontroleru Enhancia Neova byla nastavena těsně pod hranicí 10500 Kč. Uživatel najde v elegantním balení také prstenové kroužky v osmi velikostech, USB kabel, software Dashboard a dvojici MIDI adapterů jack/minijack. K dispozici mají být v budoucnu i verze Neova Premier a Premier Strings, rozšířené o některé doplňky včetně převozního pouzdra, plug-inů apod. Výrobce udává plnou kompatibilitu s platformou Windows 10 nebo Mac OS 10.11 a vyššími verzemi.

Tagy Enhancia Enhancia Neova
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY