Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Elektroakustické Yamahy FGC-TA a FSC-TA ze série TransAcoustic

Společnost Yamaha rozšířila svou řadu akustických kytar z edice TransAcoustic o dva modely opatřené výřezem cutaway, zajišťujícím pohodlnější přístup levé ruky k vyšším polohám hmatníku. Nové verze FGC-TA a FSC-TA jsou osazeny speciální elektronikou zahrnující modulaci a reverb, a to bez nutnosti zapojení nástroje do zesilovače, mixážního pultu apod. Z hlediska zvukové kvality a inovací kráčejí obě kytary ve šlépějí svých předchůdců, zastoupených například nylonovou variantou CG-TA nebo modely LS-TA a FS-TA, které získaly ocenění Gold Award magazínu Guitar World.

Yamaha FGC-TA s tělem Traditional Western Cutaway a kompaktnější verze FSC-TA ve stylu Concert Cutaway se vedle tvaru a rozměrů korpusu odlišují roztečemi jednotlivých strun u kobylky (FGC-TA 11 mm, FSC-TA 10 mm) a délkou menzury (FGC-TA 650 mm / 25.56 palců, FSC-TA 634 mm / 25 palců). Většina ostatních konstrukčních prvků je identická.

Zadní desku a luby těla z laminovaného mahagonu doplňuje přední ozvučnice z masivního smrku, krk je vyroben ze dřeva nato s vlastnostmi blízkými mahagonu a nese palisandrový hmatník s plošším radiusem 400 mm (15.75 palců), do něhož je zasazena dvacítka středně silných pražců, jednoduché poziční značky, bílá lemovka hran a ořech z karbamidové pryskyřice široký 43 mm.

Ladění obstarávají celokovové pochromované firemní strojky podobné mechanikám Grover a struny jsou pomocí ABS kolíčků usazeny v palisandrové kobylce, pod jejímž sedlem je uložen piezo snímač Yamaha SRT. Jak už bylo zmíněno, součástí výbavy je také efektový modul System70 TransAcoustic s ovládáním umístěným v horním lubu těla.

Trojice potenciometrů napojených na tuto sekci umožňuje volit výraznost chorusu, dvojice typů reverbu (room, hall) a linkového výstupu, jehož ovladač funguje i jako tlačítko aktivující efektovou jednotku. Ta není závislá na externím kombu či zesilovači, protože použitá technologie je schopna detekovat vibrace strun, následně je zesílit a v závislosti na nastavení generovat efekty, jejichž signál je součástí zvuku samotného nástroje. Baterie má své místo v plastové šachtě u zadní popruhové rolny, sloužící zároveň jako jackový výstup.

Yamaha FGC-TA je dostupná v lesklých lacích Brown Sunburst, Black či Natural, u modelu FSC-TA byly použity v povrchové úpravy Brown Sunburst, Natural a Ruby Red. Oficiální cena byla výrobcem nastavena shodně na cca 1200 dolarů, ale nástroje lze na americkém trhu pořídit už za částku pohybující se pod hranicí 780 dolarů. Kytary jsou z továrny osazeny kvalitními strunami Elixir NANOWEB 80/20 Bronze Light a součástí dodávky je inbusový klíč pro nastavení výztuhy krku.

Tagy Yamaha Yamaha FGC-TA Yamaha FSC-TA

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY