Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 11.12.2020 - 00:01

Electro Harmonix Mainframe Bit Crusher

S pedálem Mainframe Bit Crusher vás firma Electro Harmonix vezme zpět v čase, kdy Pac Man a Donkey Kong vládli arkádám, do doby, kdy byl Commodore 64 jedním z nejvýkonnějších domácích počítačů. Mainframe nabízí lo-fi rejstříky s charakterem různých „old-school“ her a terminálů, kterými mohou nejen zvukoví experimentátoři výrazně obohatit svůj kytarový či basový sound.

Efekt je schopen modifikovat vstupní signál pomocí digitálních obvodů pracujících s rozlišením 1 až 24-bit / 110 Hz až 48 kHz, takže výsledek bude evokovat zvukový charakter arkádových her z osmdesátých let. Tón lze upravovat filtrační sekcí s třípolohovým páčkovým přepínačem volícím mody High, Low nebo Band-Pass (HPF, LPF, BPF) s navázanými ovladači Peak a Freq pro další tvarování artefaktů, které po „drcení“ bitů a decimaci vzorkovací frekvence v signálové cestě zbyly.

Potenciometr Volume určuje celkovou hlasitost, knoflík Blend nastavuje poměr mezi čístým a efektovaným zvukem, ovladač Bit Depth mění bitovou hloubku, která se snižující se hodnotou produkuje zkreslení podobné fuzzu, a potenciometr Sample Rate mění vzorkovací frekvenci, jež má samozřejmě dopad na strukturu a témbr tónu. K dispozici je také volba Secondary Knob Mode, kdy část ovladačů zastává další funkce.

Vývojáři EHX do krabičky navíc implementovali režim Sample Rate Tuning Mode, sloužící k ladění vzorkovací frekvence a umožňující upravit tato pásma tak, aby odpovídala tónině dané skladby, nebo aby automaticky měnila vzorkovací frekvenci na základě toho, co právě hrajete. Připraveny jsou intervalové předvolby unisono, kvinta, oktáva, oktáva + kvinta, 2 oktávy, 2 oktávy + kvinta, 3 oktávy, 4 oktávy.

Kromě standardního vstupu a výstupu najdeme na levé straně šasi zdířku externího expression pedálu upravujícího parametry v reálném čase. Multifunkční footswitch s tichým chodem je zapojen v bufferovaném modu, nechybí banka pro ukládání presetů a průběh různých funkcí znázorňuje dvojice diod. Electro Harmonix Mainframe Bit Crusher je na českém trhu dostupný za cenu cca 5000 Kč včetně firemního adapteru 9.6DC-200mA PSU.

Tagy Electro Harmonix Electro Harmonix Mainframe Bit Crusher

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY