Přejít k hlavnímu obsahu
Hlavním hrdinou nové desky je astronaut Skylor, který vypráví své zážitky z cestování vesmírným prostorem a návštěvami neznámých planet | Foto: archiv Dying Passion
Hlavním hrdinou naší nové desky je astronaut Skylor, který vypráví své zážitky z cestování vesmírným prostorem a návštěvami neznámých planet | Foto: archiv Dying Passion
Standa Jelínek -

Dying Passion: Aerosouls

Posledních pár měsíců jsem intenzivně pracoval na naší nové desce. Je to můj svět, bez kterého si už život ani nedokážu představit. Samotná tvorba, její natáčení a celkový růst mě neskutečně baví. Jenže natočit desku, pokud ji chceme dostat do povědomí, nestačí. Je potřeba dát o ní světu vědět, natočit videoklip a vybrat i nějaký singl.

Jelikož máme na albu tentokrát opravdu hodně „hitů“, bylo těžké vybírat. Nakonec jsme se rozhodli pro song Aerosouls. Píseň má, řekl bych, až takovou dreampopovou či darkwave náladu. S odstupem si říkám, že je vidět, jaké si na Spotify pouštím playlisty. Dreampop jako žánr byl poslední dobou tím vůbec nejčastějším. Na písničce jsme se ovšem podíleli celá kapela a s původním motivem přišel basák Jan Stinka.

Natáčelo se hned na několika místech. Bicí jsme natáčeli ve studiu Svárov a vše ostatní v kámošově Black Chambers Studiu, které je u nás v Šumperku, takže vše probíhalo v naprostém klidu a harmonii. Mix jsme opět svěřili mému kolegovi z kapely Elbe Martinu Spacoshovi Peřinovi a ten pak doporučil svěřit mastering Jacobovi Hansenovi. A musím říct, že ze zvuku mám opravdu velkou radost.

Tak – a kde teď natočíme video? Před nedávnem jsem byl na koncertě Jaromíra Švejdíka v šumperské knihovně. Mají parádní velký sál a super kulatá světla, která evokují planety. Album je právě tematicky položeno do vesmíru a cestování mezi planetami, takže se světla hodí – a paní ředitelka k nám byla velice vstřícná a sál ráda propůjčila.

Hlavním hrdinou nové desky Dying Passion, která vyjde 22. února 2022, je astronaut Skylor, který vypráví své zážitky z cestování vesmírným prostorem a návštěvami neznámých planet. Možná někoho při zhlédnutí obalu, který pro nás dělal opět Petr Phob Štefek, napadne Malý princ. Není divu, tato inspirace při tvorbě byla trošku doporučená.

Skylor

Kreslený obal se moc povedl, a říkal jsem si, že by bylo dobré do klipu zasadit nějak zajímavě animaci. Ovšem jelikož na samotné vydání a nahráváni nemáme moc velký rozpočet, natáčíme klipy ve vlastní produkci. Jednou jsem řekl kamarádovi Tomášovi, když má tak šikovný foťák, jestli s námi nechce natočit video, tenkrát na Island Song z desky Black Threads (2016). A on si koupil ještě lepší stroj, čímž překvapil, a od té doby jsme spolu natočili hned několik klipů, i pro můj druhý band Elbe.

Tentokrát jsme natáčeli bez scénáře, chtěli jsme zachytit jen zajímavou vizualizaci. Pohrát si se světlem, kouřem a aby to mělo trochu náladu jak z baru v Twin Peaks, ale zároveň by tam měl být ten vesmír. Moje 17letá dcera reagovala pozitivně, což mě docela překvapilo. Pak z ní vylezlo, že ty barvy v klipu jí připomínají její oblíbený seriál Euphoria. Že by to mohlo u mladých bodovat?

Při samotném natáčení jsme spíš improvizovali a řešili věci na místě, ale dobrých záběrů se podařilo opravu spousta. Těžší bylo vybrat úvod a dá se říct první sloku, kdy ještě není takové nasazení. Na to si budu dávat příště větší pozor, abych uhlídal pohyb kapely.

Naživo | Foto: archiv Dying Passion

Dokážu si představit, že by se z toho dalo vytáhnout mnohem víc. Technické věci řeším v průběhu s tutoriály na YT. A dělám to spíš srdcem, než že u toho nějak moc přemýšlím. V tomto období s nikým moc nekomunikuju, uzavřu se ve střihu a postprodukci. Potřebuju vždycky nějaký odstup, teprve pak můžou následovat feedbacky od ostatních. Nakonec to doladíme ke spokojenosti všech a máme hotovo.

Jak jste svůj videoklip natáčeli vy? Podělte se s námi a napište nám na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Dying Passion

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Kytarista v kapele Dying Passion, Kabaret Dr. Caligariho a Elbe.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY