Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 18.12.2015 - 00:01

Dvoukrký Gibson EDS-1275: replika modelu Alexe Lifesona

Gibson pokračuje v rozšiřování limitovaných edic nástrojů ze série Artist, které vznikly ve spolupráci se známými jmény kytarového světa. Firma tentokrát zalovila ve vodách hard rocku a spojila se s Alexem Lifesonem, členem kanadského legendárního tria Rush a výsledkem je přesná replika jeho bílého dvoukrkého esgéčka Gibson EDS-1275 známého také pod označením Farewell To Kings, na které Lifeson hraje už od roku 1976.

Nástroj, jenž můžete slyšet na nahrávkách Xanadu, Something for Nothing nebo Vapor Trails, prošel nejprve rukama kytarářů z Gibsonova Custom Shopu, kteří originál z důvodu zachování i těch nejmenších detailů včetně přesného profilu obou krků protáhli speciálním skenerem, výsledky zadali do CNC stroje, který základy repliky vyřezal do požadovaného tvaru a následně přišla na řadu pečlivá ruční práce.

Oba krky (tloušťka na 1. a 12. pražci 2.032 a 2.54 cm) svírají s hlavou úhel 17 stupňů, jsou lepeny ze tří kusů javoru a nesou palisandrové hmatníky o radiusu 12 palců s 22 pražci. Přesně okopírována byla také hloubka zářezů pro struny na nultých pražcích z corianu o šířce 4.28 cm. Korpus z jednoho kusu mahagonu je v bílém odstínu Lightly Aged Classic White s lehkou relic úpravou, která je shodná s designem a opotřebováním předlohy a tělo je ručně stříkáno nitro lakem.

Nástroj je osazen krkovými humbuckery Custom Bucker S (12-ti strunný model je čtyřžílový) a kobylkovými snímači stejného typu. Snímače s výstupy 8 a 8.5 kOhm používají magnety Alnico III a jsou zasazeny do niklovaných pouzder. Potenciometry hlasitosti a tónových clon mají odpor 500 kOhm s rozptylem hodnoty max. +- 5 procent a clony jsou osazeny výběrovými 0.22 mF kondenzátory. Každá sekce disponuje třípolohovým přepínačem a na černém pickguardu najdeme také switch pro volbu mezi 6-ti 12-ti strunnou verzí a rozepínání cívek krkového humbuckeru (12-ti str.).

Hardware se skládá ze struníků ve tvaru U (tzv. claw) přichycených k tělu třemi šrouby a kobylek tune-o-matic ABR-1. Ladění mají na starost spolehlivé uzavřené strojky Schaller z lisované oceli a převodem 12:1. Ke kytaře je dodáván luxusní kufr, servisní klíče a certifikace. Replika Lifesonova dvoukrkého Gibsonu EDS-1275 bude vyrobena v limitované edici v počtu 100 kusů a na první pětadvacítce najdeme Lifesonův podpis. Nesignované varianty by na americkém trhu měly vyjít na cca 7 300 dolarů.

Model EDS-1275 začal být populární především v sedmdesátých letech, kdy jej zviditelnili hráči jako John McLaughlin (Mahavishnu Orchestra) a Jimmy Page, kterému Gibson v roce 2007 vyrobil signaturu VOS (Vintage Original Spec). Později jej používal také Don Felder z Eagles a to hlavně ve známé skladbě Hotel California a černou verzi vlastní i Slash. Levnější kopie double necku SG se objevily také v nabídce firem Epiphone (G-1275) a Ibanez, který jej vyráběl v letech 1974 - 1976 pod názvem Double Axe.

Tagy Gibson
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY