Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 14.10.2021 - 00:01

Drive Vertex Ultraphonix MKII se zvukem legendárního aparátu Dumble

Vyhledávané a pro většinu muzikantů finančně nedostupné zesilovače a komba z dílny konstruktéra Alexandera „Howarda“ Dumblea představují vděčné diskuzní téma nejen pro řadu kytaristů, ale jsou také lákavou inspirací pro některé konkurenční značky, snažící se zájemcům nabídnout různé kopie či klony těchto aparátů. Svůj pohled na zvuk zesilovačů Dumble nyní nabízí i efektová butiková firma Vertex, která uvedla na trh zkreslovací pedál Ultraphonix MkII, přinášející sound slavného aparátu Dumble Overdrive Special.

Druhá generace overdrivu Ultraphonix je vylepšenou verzí první varianty z roku 2018, od níž se MKII liší nejen přepracovaným okruhem, ale také rozšířeným ovládáním a kompaktnějšími rozměry. Sekce Drive je nyní ovládány parametry Level a Ratio, kdy první z nich určuje míru vstupního gainu, zatímco druhý nastavuje poměr mezi čistou a zkreslenou signálovou cestou.

Velký knoflík Master s kalibrovanou odporovou dráhou slouží k nastavení celkové hlasitosti obou větví a potenciometr Filter zastupuje korekční funkci fungující na vyšších středových frekvencích v rozsahu 800 Hz až 1.6 kHz. Okruh je samozřejmě plně analogový a o pečlivém vývoji pedálu hovoří fakt, že zvukovou předlohou k tomu efektu byla čtveřice zesilovačů Dumble Overdrive Special, vyrobených v rozmezí sedmdesátých až devadesátých let.

Krabičku o rozměrech cca 11.5 x 5.4 x 4.6 cm a proudovým odběrem pohybujícím se okolo hodnoty 25 mA napájí standardní 9V DC adapter (napětí 8.0 – 9.6V, max. 9.8V), vstupní impedance šiní 670 ohmů, šasi tvoří dva masivní ocelové U-profily a přepínání footswitche je řešeno v režimu true bypass.

Inovovaný model overdrivu Vertex Ultraphonix MKII je sestavován v kalifornské centrále značky, oficiální cena se pohybuje těsně pod hranicí 200 dolarů a součástí návodu je také pětice nastavení, vycházejících ze soundu Robbena Forda, Larryho Carltona, Davida Lindleye nebo Carlose Santany, kteří zesilovače Dumble ODS používají.

Tagy Vertex Vertex Ultraphonix MKII

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY