Přejít k hlavnímu obsahu
Festival svobody, foto: Dimir Štastný
Festival svobody, foto: Dimir Štastný
redakce - St, 16.11.2016 - 13:06

Díky, že můžem!

Jsou akce, které jsou nám sympatické už ze své podstaty. Speciálně ve vztahu k 17. listopadu k takovým rozhodně patří Festival svobody a s ním tak trochu související Korzo Národní – Díky, že můžem. Samozřejmě nechybí ani muzika.

Jen v Praze se spojilo celkem sedm občanských iniciativ, které na čtvrtek 17. listopadu připravily koncerty, besedy, průvody či tradiční předávání Cen paměti národa. „Spojením několika iniciativ různého názorového spektra chceme ukázat, že i přes určité odlišnosti všechny zúčastněné pojí dohromady stejná myšlenka – apel na společnost a touha oslavit svobodu a demokracii jako hodnoty, na kterých musíme aktivně pracovat,“ říká za občanské iniciativy koordinátor Festivalu svobody, Jan Gregar.

Na pouliční slavnosti Korzo Národní, za kterou stojí iniciativa Díky, že můžem, proběhnou divadelní představení, hudební vystoupení umělců jako Thom Artway, Adrian T. Bell, Michal Prokop Trio, Sto Zvířat, Ivan Král nebo a Mydy Rabycad. Čekají tam na vás ale i výstavy, netradiční pietní akt a mnoho dalšího na prostoru celé Národní třídy.

Satirický průvod masek nazvaný Sametové posvícení, který startuje na Kampě organizuje iniciativa FÓR_UM. Na Hradčanském náměstí se uskuteční průvod Nezapomínáme!, organizovaný iniciativou Proti projevům nenávisti. Chybět nebude ani studentské setkání na Albertově: představení studentských spolků z celé republiky, vystoupení rektorů, studentů i významných osobností akademické a veřejné sféry.


Vzpomínkové akce a oslavy 17. listopadu završí na Václavském náměstí Koncert pro budoucnost, na kterém vystoupí celá řada osobností a umělců nejrůznějších žánrů. K oslavám znovunabyté svobody a demokracie se připojí například Olga Sommerová, Petr Placák, Helena Illnerová, Tomáš Sedláček či Václav Malý. Vystoupí Michal Pavlíček, Michal Hrůza, N.O.H.A., Bára Poláková, Zrní, Michal Pavlíček, The Prostitutes a další.

Iniciativy k této příležitosti vydaly memorandum, kterým chtějí jasně deklarovat společnou myšlenku: „Slavíme výročí událostí a osobností, díky kterým dnes žijeme svobodně. Jsme vděční všem, kdo se zasloužili a kdo se nadále zasazují o to, aby naše země byla moderním evropským demokratickým státem, který hájí lidská práva a prosazuje spolupráci evropských národů, hájí svobodu, demokracii a rovné postavení pro všechny. Máme radost, že můžeme žít ve svobodné zemi. Zároveň však znovu zažíváme, jak jsou svoboda a demokracie ve své síle křehké a ohrožené. Svoboda je naší současností. Chceme, aby byla také naší budoucností. Chceme dnes nejenom slavit a připomínat, ale též dát najevo naše odhodlání – odhodlání prosazovat základní demokratické principy a hodnoty, a tím hájit naši svobodu a svobodu všech lidí. Protože to za nás nikdo jiný neudělá. Proto se sejdeme. Protože máme co slavit a kam směřovat!“

Pod tohle se v každém případě podepisuje i naše redakce.

Tagy Festival svobody Korzo národní
Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY