Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Digitální delaye Boss SDE-3000D a SDE-3000DEVH

Před čtyřiceti lety uvedl Roland na trh dnes už kultovní rackový delay SDE-3000, který se letos vrací v podobě inovované dvojice modelů Boss SDE-3000D a SDE-3000DEVH v pedálových verzích, přičemž varianta EVH se od standardního provedení D odlišuje kromě typického designu s pruhy především posílenou konektivitou a presety, jež pro svůj třícestný systém Wet/Dry/Wet používal Edward Van Halen. Oba duální delaye odkazují na „osmdesátkovou“ předlohu i konstrukčními prvky, jako je např. retro displej nebo výhradně tlačítkové ovládání.

Na rozdíl od monofonního rackového originálu pracují pedálové delaye duálně a umožňují nastavit sériový, paralelní či stereofonní režim. Nechybí ani modulační sekce s dvojicí vln, banka má prostor pro stovku uživatelských presetů a verze EVH nabízí také osm exkluzivních předvoleb ve stylu Eddieho Van Halena, který pro tento typ dozvuků musel v minulosti používat dva Rolandy SDE-3000, což nové provedení zvládá díky modernímu výkonnějšímu enginu zcela samostatně a bez rušivých prodlev při změně presetu.

Převodníky fungují v rozlišení 24-bit/48 kHz, procesing je 32bitový, délku delaye je možno nastavit v modech 0 až 1500 ms nebo 0 až 3000 ms s různými frekvenčními charakteristikami, integrován je vypínatelný obvod feedback loop s přiřazeným ekvalizerem, připraven je noise suppressor, vylepšena byla editace fázování dozvuku apod. Oba modely jsou osazeny trojicí footswitchů (DDL1, DDL2, Tap/CTL1) aktivujících jednotlivé sekce delayů, tap tempo, pohyb v presetech a další programovatelné funkce.

Konektivita sestává z dvojice vstupů a výstupů pro tzv. true stereo propojení, dvou zdířek pro externí ovladače (EXP1/2, CTL 2/3/4/5 a GA-FC) a na levém boku šasi najdeme také port USB-C a minijackové konektory MIDI In/Out. Verze EVH navíc disponuje trojicí výstupů (Direct, EFX L/R) a sendem + returnem efektové smyčky s posuvnými přepínači impedance a uzemnění.

Oficiální české ceny se pohybují okolo 12100 Kč za model Boss SDE-3000D, varianta SDE-3000DEVH vyjde na cca 14900 Kč. Rozměry: 199 x 135 x 54 mm, hmotnost: 1.1 kg, proudový odběr: 450 mA, napájení: 9V AC PSB-1U adapter, který je součástí dodávky. Nutno dodat, že i když jsou novinky plně digitální, poskytují překvapivě hřejivý projev s identickým zabarvením jako u racku SDE-3000 z roku 1983.

Tagy Roland boss Boss SDE-3000D Boss SDE-3000DEVH

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY