Přejít k hlavnímu obsahu
Hudba souzní s image a celý projekt má jednotný koncept. | Foto: Sequoia Emmanuelle
Hudba souzní s image a celý projekt má jednotný koncept. | Foto: Sequoia Emmanuelle
Petr Adamík - Pá, 10.09.2021 - 12:00

Debut Kat Von D je plný lásky, smrti a romantických myšlenek

Kat Von D (vlastním jménem Katherine von Drachenberg, nar. 1982) je známá především jako vyhledávaná tatérka, úspěchy sklízela i na trhu s kosmetikou. Méně už se pak ví, že je velmi talentovaná rovněž v oblasti hudby. Od svých pěti let se věnuje hře na piano, v minulosti coby host propůjčila svůj hlas interpretům jako 69 Eyes nebo IAMX, ale až nedávno se naplno začala soustředit na svou vlastní muziku, kterou nyní představuje na debutovém albu Love Made Me Do It

První práce na desce se datují už do roku 2012, kdy začala tvořit písně s Lindou Perry. Mezi dalšími zajímavými jmény, které umělkyni s deskou vypomohly, najdeme vedle doprovodné kapely také například Dava Grohla, Dannyho Lohnera (Nine Inch Nails) nebo Petera Murphyho (Bauhaus). Kat Von D na temně laděném albu zhmotňuje svou lásku k osmdesátkovému popu, synthwave a post-punku.

Vanish Intro navozuje tíživou až post-apokalyptickou atmosféru a na chvíli by člověk i myslel, že jej napsal a v některém ze svých filmů použil sám velký John Carpenter. Navazující skladba Vanish působí o něco jemněji – hudba je v ní jen jakousi kulisou pro zpěvaččin omamující hlas. Určitou filmovou inspiraci lze pak dohledat i ve skladbě Exorcism, která údajně vznikla po týdenním filmovém flámu, kdy Kat Von D shlédla s kamarádem všechny možné snímky na téma exorcismu. Zde se tempo zrychlí (ovšem velmi zlehka) a melodický refrén skladbě dodává hitové ambice. Každou chvíli slyšíme v goticky laděných kouscích ozvěny z minulosti. Jednou zaslechneme Lords Of The New Church (Enough), podruhé se kolem mihne Alan Vega (Lost At Sea) nebo rovnou Suicide. Když Danny Lohner přehrál Kat demo skladby Protected, kterou napsal s Peterem Murphym, nadchlo ji natolik, že si přála píseň zařadit na album jako duet právě s Murphym. Výsledek se vcelku povedl, i když zajímavější kompozicí je třeba taková I Am Nothing s ještě pochmurnější náladou a textem pojednávajícím o rozchodu s přítelem. Láska a romantické myšlenky – stejně tak ale i smrt – tvoří základní linii textů na albu, které v posluchači zanechá zvláštní a emotivní dojem. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

V současnosti je velmi oblíbené navracet se k 80's soundu, ale tady se nezdá, že by šlo o záležitost módy. Z nahrávky je jaksi cítit, že spíš než o momentální výstřelek jde u Kat Von D o dlouhodobou zálibu v tomto stylu. Hudba souzní s její image a celý projekt má jednotný koncept. Stejně tak doprovodné videoklipy mají tomu odpovídající vizuál. Je možná trochu škoda, že na desce nebyla vícekrát využita kytara, jež se vlastně objevuje jen ve skladbě Enough, kde chvilkami sekunduje chladným syntezátorům. Je tak vítaným prvkem, který oživuje celkový zvuk.

Kat Von D - Love Made Me Do It

Kat Von D – Love Made Me Do It

KVD/Kartel Music Group, 51 min.

70 %

Tagy Kat Von D Recenze alb Danny Lohner Peter Murphy

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY