Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 26.05.2021 - 10:00

D'Addario boduje se strunami XS, zkuste i popruhy se systémem Auto Lock

V poslední době je značka D'Addario zmiňována především v souvislosti s novým typem akustických strun řady XS, představujících díky svým zvukovým vlastnostem a trvanlivosti vážnou konkurenci pro všechny výrobce potahovaných strun, což potvrdil i test Dr.Hyenika na Frontmanu. Nicméně newyorská firma, respektive její divize Planet Waves, nabízí i jiné produkty, o nichž by se dalo říct, že jsou ve své kategorii svým způsobem unikátní. Jeden z příkladů představují kvalitní nástrojové popruhy opatřené patentovaným systémem Auto Lock, nahrazujícím tradiční kovové zámky.
 
Stěžejními vlastnostmi systému Auto Lock jsou jednoduchost montáže a spolehlivost. Na rozdíl od standardních zámků se šroubovací konstrukcí odpadá jakákoliv práce s nářadím, nutná pro uchycení nových popruhových rolen do korpusu kytary či basy – pás vybavený Auto Lockem stačí pouze nasunout na původní rolny a tím celý instalační proces končí. Odepnutí popruhu obstarává šedá výklopná spona s ocelovou pružinou.

Koncovky s otvorem kompatibilním s drtivou většinou rolen jsou vyrobeny z odolného certifikovaného plastu, zajišťujícího bezpečné uchycení nástroje a zvolený materiál má oproti kovovým zámkům z praktického hlediska také další výhodu – při vyšších výkonech a extrémnějším gainu zesilovače nepřenášejí plastové klipsny u zapojené kytary tak výrazný manipulační hluk, jako je tomu např. u zámků Schaller, kde se při určitých pohybech někdy projevuje vůle obou kovových segmentů, generujících „cvakání“ prolézající do signálové cesty.

Součástí nabídky D'Addaria je celá řada popruhů typu Auto Lock vyrobených z měkkého tkaného nylonu nebo polypropylénu, majitelé těžkých Les Paulů, jasanových Jazz Bassů, starších Mockinbirdů B.C. Rich z ořechu a podobných nástrojů, jejichž hmotnost se rozhodně nedá nazvat slovem marginální, uvítají nylonové polstrované pásy, lépe rozprostírající váhu a chránící rameno hráče.

Šířka popruhu je většinou dána rozměrem 2 palců (cca 5 cm), délka je pomocí masivní přezky nastavitelná v rozmezí 30 až 55 palců (76 až 140 cm) a vybírat lze z mnoha barevných variant. Oficiální ceny kytarových popruhů D'Addario Planet Waves s technologií Auto Lock, kterou výrobce označuje jako nejjednodušší integrovaný systém dané produktové třídy, se na českém trhu pohybují lehce nad hranicí 700 Kč.

Při vývoji Auto Locku kladla firma D'Addario na tento systém nemalé nároky, o čemž svědčí i fakt, že do svého týmu přizvala zkušeného designera Neda Steinbergera, jenž stál např. u zrodu tzv. headless kytar, podílel se na první sérii baskytar Spector NS, je spolutvůrcem nástroje NS Stick nebo spousty mechanických a ladicích součástí kytarového hardwaru. Poté, co společnost Steinberger Sound koupil Gibson, založil Ned značku NS Design, která svou produkci staví na brilantních technických nápadech tohoto nadaného konstruktéra, syna nositele Nobelovy ceny za fyziku Jacka Steinbergera.

Tagy D'Addario Planet Waves D'Addario Auto Lock

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY