Přejít k hlavnímu obsahu
Banner
Banner
Leon - Pá, 07.03.2014 - 00:01

Cultovní Billy Duffy a jeho pódiový aparát

William Henry "Billy" Duffy (*1961 v Manchesteru) je britský kytarista, skladatel a zakládající člen známé hard rockové party The Cult. Už v roce 1983 Duffy spolupracovat s Ianem Astburym, jenž v té době zastává post zpěváka u kapely Southern Death Cult. Ve stejném roce už pod zkráceným názvem Death Cult vydávají eponymní EP a kapela vyjíždí na první malé turné po Evropě a Anglii. Začátkem roku 1984 se definitivně přejmenovávají na The Cult a vydávají první nosič s názvem Dreamtime. Jaký je Duffyho stávající hudební arzenál?

Předtím ale ještě trochu zrekapitulujme Duffyho profesionální dráhu. Singl Spiritwalker v osmaosmdesátém obsazuje přední příčky nezávislých žebříčků na ostrovech, ale mnohem zásadnější průlom pro kapelu znamená až rok 1985, kdy The Cult vydávají singl She Sells Sanctuary, který se drží v britské Top 100 celých 23 týdnů a následuje dobře přijaté album Love s výraznými songy Rain a Revolution. Následují desky Electric (1987), Sonic Temple (1989) a Ceremony (1991) - v té době se kapela úspěšně etablovala na americkém trhu, koncertuje s Guns N' Roses, Aerosmith nebo Metallicou a stává se headlinerem velkých rockových festivalů.

V roce 1994 se skupina pod vedením producentského esa Bob Rocka vydává do studia, kde vzniká album The Cult a necelý rok poté absolvují The Cult turné Black Rain, které je zakončeno v Rio de Janeiru a tento koncert byl taky na delší čas poslední větší akcí, kde bylo možno vidět kapelu společně.

The Cult se obnovují až v roce 1999, kdy Duffy s Astburym zvou ke spolupráci bubeníka Guns N' Roses Matta Soruma a baskytaristu z Porno For Pyros Martyna LeNoblea. Prvním větším vystoupením nové sestavy je Koncert pro svobodný Tibet. Poté The Cult vyráží na zcela vyprodané americké turné Cult Rissing.

O dva roky později je na světě výborné a energií překypující album Beyond Good And Evil s exceletním klipovým songem Rise a v rádiích nasazenými singly Breath a True Believers. Podzimní turné na rok 2001 je zrušeno díky teroristickým útokům z 11. září.


Kapela se dává dohromady až v roce 2005, kdy se v pětičlenném obsazení (za bicími je Joe Tempesta) připravuje na turné Return To Wild 2006. O rok později vychází u labelu Roadrunner Records osmé studiové album Born To This pod producentskou taktovkou basisty Killing Joke Martina Glovera. Na desku navazuje několik turné.

V lednu 2011 hrají The Cult v legendárním londýnském sálu Hammersmith Apollo, kde Astbury oznamuje, že kapela se hned po dokončení koncertní šňůry přesune do studia, aby zde natočila další album. Nosič má název Choice of Weapon a je zatím posledním počinem kapely. V rozhovoru pro pořad Noticias Rock Duffy uvedl, že nové album The Cult by mohlo vyjít v letošním roce.

Za více než třicetiletou hudební kariéru je Duffy spojován především s kytarami Gibson Les Paul a Gretsh White Falcon a zesilovači Marshall a komby Roland Jazz Chorus.

Popis a fotografie pódiového vybavení Billy Duffyho se vztahuje k poslednímu americkému turné, které The Cult absolvovali v závěru minulého roku.

Nástroje:

Gibson Les Paul Custom - černý model z Custom Shopu
Gretsch G7593T Billy Duffy Falcon (2x) - snímače FilterTron, páka Bigsby B6CW, bílý nitro lak, stříbrný binding
Gibson Les Paul ’58 Standard Custom Shop reissue - žlutý sunburst, mechanika Grover, vybíraný lehký mahagon

Zesilovače a boxy:

lampové hlavy Friedman BE100 (2x) - 100w, modifikace na bázi Marshallu Plexi
kombo Vox AC-30 - čínská verze
Roland Jazz Chorus JC 120 - tranzistorové kombo o výkonu 2x60W, používáno na čisté zvuky, ozvučeno do sterea
kabinety Marshall 4x12 1960 TV (2x) - pro hlavy Friedman, osazeno reproduktory Celestion Greenback 25W

kromě těchto zesilovačů používá Duffy ve studiu také Marshally JCM 800 2203, upravené Harry Kolbem a komba Matchless DC-30 a Bad Cat Black Cat

Pedalboard:

Line 6 G90 - vysílačka
Boss TU-3 tuner
NS-2 Noise Suppressor
Jim Dunlop 95Q wah
Dunlop Echoplex EP101
Boss BF-2 flanger
Boss DM-2 analog delay
Ibanez TS9 Tube Screamer
Lovepedal Kalamazoo
Whirlwind The Bomb Boost
Boss DD-3 digital delay (2x)
Morley George Lynch Tripler amp-switcher
napaječe Voodoo Lab Pedal Power (2x)

Struny a trsátka:

Ernie Ball Power Slinky 11 - 48
Ernie Ball Regular Slinky 10 - 46
signovaná trsátka Dunlop Herco Flex 50 medium

Tagy gear the cult billy duffy
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY