Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Cort Core OC AMH: solidní celomasiv za přijatelnou cenu

Značka Cort již delší čas usiluje o zařazení mezi respektované výrobce nástrojů a s řadou Core se k cíli opět o notný kus posunula a upevnila svou pozici na trhu. Navíc celomahagonová, celomasivní, elektroakustická kytara Cort Core OC AMH za méně než třináct tisíc? To už stojí za prohrábnutí strun, abych zjistil, co je vlastně zač.

Jak to vypadá?

Cort se již dávno zbavil nálepky pouhého výrobce low-endových, převážně překližkových dreadnoughtů vhodných tak leda k táboráku. Ve svém snažení neusíná na vavřínech a po úspěchu s polomasivními nástroji nyní nabízí celomasivní nástroje. A jak je u něj zvykem, za více než příznivé ceny.

Již po vybalení z luxusního soft-case pouzdra (je v ceně) a prvotním ohledání víte, že máte v ruce kvalitně zpracovaný nástroj. Co výrobce ušetřil na zdobení, to se pozitivně projevilo na použitém materiálu. Jednoduchá, černobílá lemovka okolo těla, v témže stylu vyvedená rozeta okolo ozvučného otvoru, orientační značky na hmatníku v podobě jednoduchých bílých teček. Prosté logo a elegantní ornament na hlavě nástroje, toť vše. Ale zato zde máme masivní mahagonovou rezonanční desku, masivní mahagonové luby a zadní desku, mahagonový krk a hmatník z ovangkolu. Povrchová úprava open pore nechává dřevo přirozeně dýchat a rezonovat, což je u celomasivních nástrojů jednoznačné plus. Sedlový a nultý pražec jsou vyrobeny z pravé buvolí kosti a firemní uzavřené mechaniky se starají o bezchybné a pohodlné ladění.

Core-OC Mahogany

I při pečlivějším ohledání jsem na kytaře nenašel nic, co by se jí dalo z hlediska zpracování nějakým zásadním způsobem vytknout. Již z výroby je kytara poměrně dobře seřízená, s nízkým dohmatem, hru ve vyšších polohách usnadňuje výřez a o ozvučení na pódiu se postará elektronika Fishman Sonitone. Ta sice disponuje pouze ovládáním Volume a Tone, ale pro běžné hraní je to zcela dostačující. Kdo chce něco víc, má nekonečné možnosti na poli efektů a akustických zesilovačů.

Jak to hraje?

Subtilnější tělo kytary skýtá pohodlí při hře i drobnějším majitelům tohoto nástroje a zároveň mu dává specifický zvuk. Jak už jsem uvedl, kytara byla již z továrny dobře seřízená, stačilo jen naladit a hrát. A to, co se z kytary ozývalo, se mi hodně zamlouvalo, přestože se jednalo o zcela nový, nevyhraný kus. Pokud se bude na kytaru hodně často a s láskou hrát, zvuk půjde myslím ještě výrazně nahoru.

Celomahagonové provedení nástroje se zvukově projevuje temnějším, vřelým tónem, s bohatými středy a příjemně korigovanými výškami. Pro finger style hru, pro kterou je tahle kytara jako stvořená, budete jen těžko hledat ideálnější kombinaci. Zvuk je přirozený, znělý a k hlasitější projekci, kterou mu ubírá menší tělo a výřez, se dá v případě potřeby snadno dopomoci vestavěnou elektronikou. Kdo chce hrát trsátkem akordovou hru, tak samozřejmě může – kytara velmi dobře reaguje i při tomto stylu hry. Pokud si ale nechcete trsátkem poškrábat přední desku, doporučuji nalepit pickguard.

Co se týče elektroniky, tak předzesilovač Fishman Sonitone v kombinaci s piezosnímačem Fishman Sonicore, umístěným pod kobylkou, je zárukou kvality a věrného přenosu zvuku. Jednoduché ovládání nebude zbytečně odvádět vaší pozornost od hry samotné a jeho umístění v ozvučném otvoru nevyžaduje další zbytečný zásah do lubu kytary. Ten tak narušuje pouze šachta pro baterii a jackový výstup.

Core-OC Mahogany

Závěr

Během testu jsem se snažil brát na zřetel, že držím v ruce kytaru sice celomasivní, ale pořád v nižší střední cenové kategorii, a tudíž počítal s jistou schovívavostí ke zvuku i zpracování. Ta ale nakonec nebyla třeba. Zpracování kytary je na vynikající úrovni a moje jediná technická výtka by směřovala k zásahu do lubu, kvůli umístění šachty na baterii a jack. Nabízí se ale i jiná řešení a u celomasivní kytary je takovýto zásah do dřeva docela škoda.

Zvukově také nebylo nástroji moc co vytknout. Pokud bych měl možnost přímého porovnání s celomasivní kytarou v jiné cenové kategorii, asi bych tam nějaké ty mouchy slyšel, ale jinak je můj osobní dojem z nástroje více než pozitivní. A než kupovat polomasiv nebo dokonce překližku v cenách okolo 5 až 8 tisíc korun, určitě bych si raději připlatil a vysázel těch 13 tisíc za tuhle celomasivní Cortku. Hraje parádně!

Tagy Cort Cort Core Cort Core-OC Mahogany

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY