Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 16.02.2019 - 08:00

Corganův ukradený „Gish“ Strat byl po 27 letech vrácen majiteli

V raném období kapely Smashing Pumpkins hrál její frontman Billy Corgan výhradně na Gibson Flying V. Tato hegemonie ale skončila v roce 1989, kdy Corgan koupil od bubeníka SP Jimmyho Chamberlina za 275 dolarů „sedmdesátkový“ Stratocaster, jehož žlutý lak ozdobil psychedelickou grafikou. Oblíbený nástroj poté použil při nahrávání debutového alba Gish (1991) a stačil s ním odjet část následujícího turné.

Součástí severoamerické šňůry byl také koncert v detroitské Saint Andrew’s Hall (červen 1992), kde zloděj využil špatně hlídané backstage a během vystoupení zmizel i se Stratocasterem. Corgan tehdy nabídl za nalezení a vrácení nástroje odměnu 10 000 dolarů (některé zdroje uvádějí dokonce dvojnásobek), ale bezvýsledně. Až nyní, téměř po 27 letech, se Corganovi Strat vrátil, a to díky paní Beth Jamesové, která tento nástroj zakoupila na jedné z tradičních výprodejových akcí tzv. Garage sales.

Jamesová není muzikantkou, kytaru pořídila za 200 dolarů jako bytový doplněk, jenž byl po více než 10 let součástí výzdoby suterénu jejího domu. Tam si nástroje s ručně malovanou grafikou všiml rodinný přítel a fanoušek Smashing Pumpkins, který poté kontaktoval Corgana. Zmíněný Stratocaster můžete vidět v akci na přiloženém záznamu skladby Snail ze staršího koncertu SP v chicagském klubu Metro.

Tagy Billy Corgan Fender Stratocaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY