Přejít k hlavnímu obsahu
Sampler Circuit Rhythm od Novation
Sampler Circuit Rhythm od Novation
Dusan Krejdl - St, 10.11.2021 - 08:00

Circuit Rhythm od Novation: sampler v těle grooveboxu

Když se před pěti lety objevil původní Circuit, tedy kompaktní bateriový groovebox se dvěma synťáky a minutovou pamětí pro samply, byla to malá uživatelská senzace. Nástroj sršel barvami a pozornost přitahoval hlavně kvůli svému bezdisplejovému řešení. Novation během let vydal hned několik zásadních softwarových vylepšení a uživatelská skupina pomalu začala toužit po ještě lepším Circuitu. A ten sen se jí splnil, dokonce dvakrát.

Poprvé, když se na začátku roku 2021 objevila informace, že se dočkáme přímého nástupce původního stroje s označením Circuit Tracks. Ten navázal na svého předchůdce a rozšířil jeho schopnosti, ať už jde o vylepšený sekvencer, dvojici externích audio vstupů, možnost ukládat data přímo na paměťovou kartu v zařízení, nebo naprosto úchvatný design, interní baterii a vylepšené ovládací prvky. Synťáky zůstaly a velikost prostoru pro samply se po aktualizaci firmware rozrostla na víc než 3 minuty. Wow! Co jiného by si člověk mohl přát?

Na odpověď jsme nemuseli čekat dlouho. Spolu s Tracks totiž firma potvrdila, že v létě uvolní ještě jeden groovebox pojmenovaný Rhythm, který bude sice postrádat syntetické zvuky, ale za to si do něj nahrajete cokoliv ze své zvukové knihovny a následně přetvoříte k obrazu svému. Ano, mělo jít o plnohodnotný sampler. A tady reality trochu předčila očekávání. Jednoduchý systém ovládání totiž řadí Circuit Rhythm k legendám jakými jsou např. SP-404 od Rolandu nebo PO-33 K.O. od Teenage Engineering. Jde také o přímou odpověď ma Model:Samples od Elektronu, s tím, že Rhythm navíc nabízí možnost interního samplování, která na M:S chybí.

A jak se na něm tvoří? Inu, jako na starém dobrém Circuitu. Vše je vlastně podobné a ještě k tomu dobře promyšlené. Akorát zde máte k dispozici rovnou 8 stop pro samply a necelé 4 minuty interní paměti na jeden pack, kterých ovšem můžete mít na kartě rovných 31. Ale abychom si o něm pouze nepsali, podívejte se, jak se na Rhythm tvoří základní groove. Jde to opravdu snadno.

Tagy novation Novation Circuit
Dušan Krejdl
Člen elektronického dua Semipalatinsk vydávající také pod svým příjmením.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY