Přejít k hlavnímu obsahu
Sampler Circuit Rhythm od Novation
Sampler Circuit Rhythm od Novation
Dusan Krejdl -

Circuit Rhythm od Novation: sampler v těle grooveboxu

Když se před pěti lety objevil původní Circuit, tedy kompaktní bateriový groovebox se dvěma synťáky a minutovou pamětí pro samply, byla to malá uživatelská senzace. Nástroj sršel barvami a pozornost přitahoval hlavně kvůli svému bezdisplejovému řešení. Novation během let vydal hned několik zásadních softwarových vylepšení a uživatelská skupina pomalu začala toužit po ještě lepším Circuitu. A ten sen se jí splnil, dokonce dvakrát.

Poprvé, když se na začátku roku 2021 objevila informace, že se dočkáme přímého nástupce původního stroje s označením Circuit Tracks. Ten navázal na svého předchůdce a rozšířil jeho schopnosti, ať už jde o vylepšený sekvencer, dvojici externích audio vstupů, možnost ukládat data přímo na paměťovou kartu v zařízení, nebo naprosto úchvatný design, interní baterii a vylepšené ovládací prvky. Synťáky zůstaly a velikost prostoru pro samply se po aktualizaci firmware rozrostla na víc než 3 minuty. Wow! Co jiného by si člověk mohl přát?

Na odpověď jsme nemuseli čekat dlouho. Spolu s Tracks totiž firma potvrdila, že v létě uvolní ještě jeden groovebox pojmenovaný Rhythm, který bude sice postrádat syntetické zvuky, ale za to si do něj nahrajete cokoliv ze své zvukové knihovny a následně přetvoříte k obrazu svému. Ano, mělo jít o plnohodnotný sampler. A tady reality trochu předčila očekávání. Jednoduchý systém ovládání totiž řadí Circuit Rhythm k legendám jakými jsou např. SP-404 od Rolandu nebo PO-33 K.O. od Teenage Engineering. Jde také o přímou odpověď ma Model:Samples od Elektronu, s tím, že Rhythm navíc nabízí možnost interního samplování, která na M:S chybí.

A jak se na něm tvoří? Inu, jako na starém dobrém Circuitu. Vše je vlastně podobné a ještě k tomu dobře promyšlené. Akorát zde máte k dispozici rovnou 8 stop pro samply a necelé 4 minuty interní paměti na jeden pack, kterých ovšem můžete mít na kartě rovných 31. Ale abychom si o něm pouze nepsali, podívejte se, jak se na Rhythm tvoří základní groove. Jde to opravdu snadno.

Tagy novation Novation Circuit

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dušan Krejdl
Člen altpopového tria The Semipalatinsk vydávající také pod svým příjmením KREJDL.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY