Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Činely Sabian ze série HHX Anthology

Kanadský Sabian, který letos slaví 40 let existence, uvedl ve spolupráci s bubeníkem Jojo Mayerem na trh novou činelovou řadu HHX Anthology, čerpající z odkazu tradičních činelů vyráběných v padesátých a šedesátých letech, kdy tyto nástroje ještě nebyly rozdělovány do kategorií crash, ride apod. Speciální edice zahrnuje hi-hat a dva činely, a to ve dvou rozdílných provedeních Low Bell a High Bell, lišících se velikostí centrálního zvonu.

Podobně jako činely Sabian Omni, které byly rovněž vyvíjeny společně s Jojo Mayerem, se série Anthology obejde bez označení crash nebo ride. Smyslem je nechat na hráči, aby se sám rozhodl, jak bude činel používat. Proto byla kolekce HHX Anthology navržena jako multifunkční, což znamená, že crashe lze používat i jako lehké ridy a naopak ridy nabízejí i vlastnosti crashů.

K dispozici je čtrnáctipalcová hi-hat a činely o průměru 18 a 22 palců, verze High Bell poskytují silnější odezvu a masivnější atak s modernějším zvukovým charakterem, zatímco varianty Low Bell opatřené subtilnějším zvonem jsou určeny především pro tradičnější sound. Konkrétní hmotnost každého činelu je pečlivě změřena a zapsána na vnitřní straně zvonu.

Firma uvádí, že při výrobě této edice byly použity inovační techniky soustružení a tepání, rozšiřující zvukový záběr činelů Anthology za hranice konvenčních modelů. „Kolekce Sabian HHX Anthology je návratem k podstatě. Přeorientování na nové možnosti a myšlení. Nástroje, které překračují žánrové i zvukové škatulky a inspirují k individuálnímu vyjádření,“ říká Jojo Mayer, spoluhráč celé řady rockových i jazzových muzikantů, včetně Johna Medeskiho, Screaming Headless Torsos, Sulfur nebo Janka Gwizdaly.

Filozofie flexibility a určité nadčasovosti se odráží také v minimalizovaných popiscích a logách této série. Oficiální ceny se v případě americké části trhu pohybují v těchto relacích: Sabian HHX Anthology 14" hi-hat Low Bell i High Bell – shodně cca 640 dolarů, HHX Anthology 18" Low Bell i High Bel l– shodně cca 450 dolarů, HHX Anthology 22" Low Bell i High Bell – shodně cca 620 dolarů, samostatné hi-hat činely Low Bell i High Bell – shodně cca 320 dolarů.

Průměrné váhové rozpětí jednotlivých modelů

Sabian HHX Anthology 14" hi-hat top: 900 – 1090 g
Sabian HHX Anthology 14" hi-hat bottom: 1250 – 1550 g
Sabian HHX Anthology 18": 1360 – 1550 g
Sabian HHX Anthology 22": 2460 – 2720 g

Tagy sabian Sabian HHX Anthology

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY