Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Catalinbread Formula 51: pedál ve stylu komba Fender Champ

Po pedálech Formula 55 Tweed Deluxe a Formula 5F6 Tweed Bassman, které letos dostaly nový facelift, představila butiková značka Catalinbread zkreslení s označením Formula 51, inspirovaném tradičním zvukem tweedového modelu lampového komba Fender Champ, proslaveného například Neilem Youngem. První variantu zmíněné předlohy postavila firma Fender ve čtyřicátých letech ještě pod názvem Champion 800 a po několika modifikacích dospěla k verzi 5F1 známé tako „Tweed Champ“.

Letitý originál disponoval pouze jedním potenciometrem hlasitosti, jenž ale dokázal z dnes už klasického obvodu vykouzlit nesčetné množství tónů, od jemně zrnitých cleanů až po muzikálně znějící saturovanější zkreslení s typickými korpulentními středy, které jsou také doménou pedálu Formula 51.

U Catalinbread vybavili efekt předzesilovací jednotkou, diskrétním emulátorem výkonového zesilovače a speciálním výstupním transformátorem, což ve výsledku poskytuje obdobnou dynamickou reakci jako reálné kombo. Kromě potenciometrů hlasitosti, gainu a tónové clony zde najdeme také parametr SAG ovládající sycení zmíněného transformátoru s přímou odezvou na sustain, čitelnost a kompresi tónu.

Reverzně zapojený potenciometr tónové clony funguje obdobně jako u zesilovače Framus Cobra, takže místo tradičního ořezávání vyšších frekvencí v podstatě mění masivní středový profil aparátů typu „Tweed“ na méně středový sound ve stylu „Blackface“ či pozdějších Champů. Instalované trafo navíc reaguje na předzesílení signálu dalšími pedály a krabičku lze napájet DC adapterem s napěťovým rozmezím 9 – 18 V, kdy vyšší porce napětí = silnější projekce a pevnější tón. Míra napětí má v daném případě také vliv na citlivost funkce SAG.

Catalinbread Formula 51 se zvukem Fenderu Champ má skutečně zanedbatelný proudový odběr pohybující se okolo pouhých 2 mA, oficiální cena se na americkém trhu pohybuje těsně pod hranicí 180 dolarů. Stejně jako ostatní produkty značky Catalinbread je efekt sestavován v dílnách sídlících v americkém Portlandu.

Tagy Catalinbread Catalinbread Formula 51

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY