Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský - Út, 20.08.2019 - 08:00

Cammie Gilbert: Míchám do metalu bolestné nálady Etty James

V Epice nebo Nightwish se střídají kráska se zvířetem a zpívají o řekněme abstraktních traumatech, ne tak Oceans of Slumber. Hurikán Harvey jim předloni v domovskému Houstonu vyplavil zkušebnu a kámen na kameni nezůstal ani ve vztazích. Polovina současné sestavy se natáčení veleúspěšného alba Winter (2016) vůbec nezúčastnila. Z čeho vyvěrá temnota aktuálního alba Banished Heart a co jí dalo zpívaní gospelů prozradila na festivalu Brutal Assault vokalistka Cammie Gilbert.

Jak si zatím užíváte návštěvu josefovské pevnosti?

Je ohromně působivá. Dostali jsme se sem včera, bloumali kolem a viděli pár koncertů. Je mnohem větší, než jsem tušila. Paráda.

O Josefovu jste slyšela už dřív?

Něco málo. Už jsme tu dřív byli. Slyšeli jsme, že sem jezdí hodně lidí, ale nechápali, jak se sem všichni vejdou.

Je to o dost větší než Saratoga.

Jo. (smích)

Jeli jste turné s Myrkur a Epicou. Jak fanoušci Epicy ocenili vaši přeci jen sofistikovanější muziku?

Nemyslím si že jo. To turné byla podivná směs kapel s frontmankou, které neměli nic společného. Upřímně, lidi, co se na nás přišli podívat, se pak prohodili s fanoušky Myrkur a Epicy. Bohužel se moc neprolínaly. Spíš se ukázalo, kolik Oceans mají fanoušků v různých oblastech. Na ty ostatní, snad s výjimkou Myrkus, jsme přeci jen byli moc temní a bezútěšní.

Jak vůbec k turné došlo?

Tehdy jsme hledali nové publikum. Máme hodně fanoušků v Británii a Nizozemí, proto jsme si říkali, že oslava metalu s frontmankou bude v pohodě a bylo to fajn.


Před vaším příchodem vydali Oceans of Slumber album Aetherial (2013) a stali se ohromně populární až po roce 2016, kdy jste vydali Winter. Způsobila ji vaše přítomnost?

Víc věcí. Bylo progresivnější, tvrdší a obsahovalo víc deathových prvků a vokalistka měla kontrastovat s vokálem Seana Garyho, ale ano, posluchačů po mém příchodu přibylo. Pořád ale jsme unikátní.

Promlouváte do zvuku kapely, nebo o něm přemýšlíte jinak?

Soustředím se hlavně na zpěv a jak ho podat hlouběji. Vyrostla jsem v texaských kostelních sborech, a tam v hlase najdete své srdce. Vždyť zpíváte pro Boha. Jenže moje temná duše vyhrála a dotlačila mě jinam. (smích)

Gospelem ovlivněný gothic metal?

Jasně (smích), ale pěkně hněte tu těžkopádnou tvrdost. Není tak předvídatelná. Zpívat v této kapele mi umožnilo zpívat, jak jsem chtěla. Tvrdě a nahlas, ale i melodicky a vzdušně. Míchat do metalu bolestné a zádumčivé nálady Etty James a Niny Simone. Je to úplně jiná zkušenost po textové i pěvecké stránce.

Ostatní členové kapely hrají hodně složitě a technicky. Jsou vzdělaní v oboru?

Ne všichni jsme absolventi. Alexander Lucian je nový kytarista, má z hudby dva tituly a zná ji dopodrobna. Jessie (Santos) zase prošel spoustou kapel jako An Eater‘s Curse, Fall nebo Shattered Sun a je muzice naprosto odevzdaný. Basák Semir Ozerkan pochází z Turecka, ale taky žije v Texasu a má obsáhlé znalosti.


Loni jste vydali album Banished Heart, které jste popisovali jako velmi temné. Je to klišé, ale tuším, že zrovna ve vašem případě dost osobní.

Vzešlo z velmi temných emocí. Dobber (Beverly, bubeník a současný partner Cammie Gilbert) prošel příšerným rozvodem (po dvaceti letech) a my ostatní povodní během hurikánu Harvey. Vůbec mezi členy kapely a jejich partnery bylo hodně diskuzí a napětí. Hodně věcí jsme spolkli v době, když jsme se z toho všeho snažili vzpamatovat. Všechno zlé nastřádané za ty roky muselo ven, a pro texty to bylo dobré.

Když jsem je psala, zpívala na turné a dostávala zpětnou vazbu od lidí, kteří se k nim vztahovaly, znovu se ty staré rány otevřely. Sice se za nimi dokážu ohlédnout, nejsou už tak čerstvé, ale pořád jsou zapouzdřené v tomto čase i prostoru a můžete je vnímat jako čerstvé.

Hurikán Harvey také zkomplikoval nahrávání. Jak?

Album už předtím bylo napsané a z půlky natočené. Povodeň vyplavila zkušebnu, takže jsme ztratili spoustu vybavení a merche. Ve studiu technici všechno připravili, byli v pohodě, takže jsme nahrávání dokončili. Jinak lidi se z té povodně zotavují dodnes. Zabere to ještě spoustu času, než se město postaví na nohy. Spousta škod. Zavřené silnice, popadané stromy, vypnutá elektřina. S Dobberem jsme ztratili dům a auto. Taky nám ještě chvíli dá dát to všechno do kupy.

Tagy Cammie Gilbert Oceans of Slumber brutal assault
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se tak ...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY