Přejít k hlavnímu obsahu
Nejúspěšnějším autorem v zahraničí se stal Theodor Vachler. | Foto: Petr Klapper
Nejúspěšnějším autorem v zahraničí se stal Theodor Vachler. | Foto: Petr Klapper
redakce -

Calin zvítězil ve třech kategoriích cen OSA, oceněni byli i Theodor Vachler nebo ÜBeatz

Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. Sošku pro nejúspěšnějšího skladatele a textaře populární hudby a současně pro nejúspěšnějšího streamovaného autora si odnesl Calin. Společně s Davidem Kopeckým stojí autorsky také za vítěznou populární skladbou roku, kterou se stala Hannah Montana.

Zlatou cenu OSA za celoživotní přínos obdržel hudební skladatel a zakladatel Moravanky Jan Slabák. Do Zlatého fondu OSA byl in memoriam zapsán hudební skladatel a textař známý zejména v oblasti dechové hudby Karel Vacek a skladba Stín katedrál, jejímiž autory jsou Karel Svoboda a Ivo Fischer.

Slavnostním večerem, který se konal na scéně Archy+, provedla po dvouleté pauze opět moderátorská dvojice Petr Prokop a Ondřej Cihlář. Hlavním mediálním partnerem Výročních cen OSA se stala ČT, a tak bylo poprvé v jejich historii možné sledovat jejich udílení v přímém přenosu na ČT art.

V oblasti vážné hudby se dařilo hudebnímu skladateli Janu Valtovi, který se stal nejúspěšnějším skladatelem roku, a současně jeho skladba Kingdom Come: Deliverance – suite for choir and orchestra zvítězila v kategorii Vážná skladba roku. Nejúspěšnějším autorem v zahraničí se stal Theodor Vachler. Ocenění pro nejúspěšnějšího nakladatele získala společnost A-Tempo Verlag.

Nejúspěšnější autorkou vážné hudby byla vyhlášena Darja Kukal Moiseeva. | Foto: Petr Klapper

OSA nezapomíná ani na mladé autory do 35 let – nejúspěšnější autorkou vážné hudby byla vyhlášena Darja Kukal Moiseeva a v populární hudbě uspěl producent Daniel Suchánek známý jako ÜBeatz. Vítězové obou kategorií obdrželi kromě skleněné sošky, za jejímž designem stojí uznávaný hudebník a výtvarník Milan Cais, navíc šek v hodnotě 50 000 Kč, který OSA každoročně věnuje úspěšným mladým autorům.

Ocenění vychází přímo ze statistik OSA. Dle pravidel zahrnují skladby a autory, kteří poprvé v posledních dvou letech zaznamenali mimořádný úspěch ve vysílání rozhlasu a televize, v koncertním provedení, v prodejnosti nosičů, na internetu a při dalších užitích hudby, a to bez ohledu na datum jejich registrace u OSA.

Kategorie, které se neudělují na základě dat, ale na základě rozhodnutí dozorčí rady OSA, jsou Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory a Cena za propagaci a šíření české hudby.

O hudební doprovod se postarala Hrubá Hudba. | Foto: Petr Klapper

Tématem slavnostního večera byl národní folklor jako zdroj inspirace pro hudební tvorbu. O hudební doprovod se postarala Hrubá Hudba ve složení Petr Mička – primáš, housle, zpěv; Aleš Mička – housle, zpěv; Marek Smaženka – viola (kontry), zpěv; David Řičica – basa, zpěv; Martin Drlík – klarinet, tenorsax, zpěv; Marek Steyer – trubka, zpěv; Martin Čech – bicí; Jiří Hradil – klávesy, buben, zpěv. S nimi vystoupili Dan Bárta a Václav Dufek, Gabriela Eibenová a Adam Viktora, Ondřej Havelka, Katarzia, Kato a Kamila Tomšejová.

Hlavním mediálním partnerem akce se stala Česká televize, která odvysílala Výroční ceny OSA ve včerejším přímém přenosu na stanici ČT art, ke zhlédnutí je v rámci iVysílání. „Jsem velmi potěšen nově navázanou spoluprací s Českou televizí a jejím generálním ředitelem Janem Součkem. Uvedení udílení Výročních cen OSA v přímém přenosu na ČT art vnímám jako významný signál směrem k autorské obci, ocenění jejich práce a významu pro českou hudbu i kulturu obecně. Tato spolupráce nám umožňuje přiblížit široké veřejnosti úspěchy a přínosy našich autorů, a tím posilovat povědomí o významu autorské tvorby v naší společnosti,“ doplňuje Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Kato jako host Hrubé Hudby. | Foto: Petr Klapper

Ocenění 19. ročníku Výročních cen OSA

Zlatá cena OSA: Jan Slabák

Zlatý fond OSA – autor: Karel Vacek

Zlatý fond OSA – skladba: Stín katedrál – Karel Svoboda, Ivo Fischer

Cena za propagaci a šíření české hudby: Jiří Chvála

Populární skladba roku: Hannah Montana (David Kopecký, Că lin Panfili)

Vážná skladba roku: Kingdom Come: Deliverance – suite for choir and orchestra (Jan Valta)

Nejúspěšnější skladatel a textař populární hudby: Calin

Nejúspěšnější streamovaný autor: Calin

Nejúspěšnější skladatel vážné hudby: Jan Valta

Nejúspěšnější nakladatel: A-Tempo Verlag spol. s r. o.

Nejúspěšnější mladý autor populární hudby: Daniel Suchánek (ÜBeatz)

Nejúspěšnější mladá autorka vážné hudby: Darja Kukal Moiseeva

Nejúspěšnější autor v zahraničí: Theodor Vachler

Tagy hudební ceny autorské právo Hrubá Hudba

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY