Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Butikové pedály Teisco Overdrive, Distortion a Interface

Původně japonská firma Teisco, jejíž vznik se datuje rokem 1946, vyráběla v minulosti širokou škálu nástrojů a zesilovačů určených především pro americký a britský trh. Značka zanikla ve druhé polovině šedesátých let, ale v roce 2018 ji reinkarnovala singapurská společnost BandLab Technologies, která Teiscu vyhradila produkci efektů, jejichž kvalita je srovnatelná s pedály butikových výrobců. Efekty Teisco jsou nyní dostupné i na českém trhu, a to prostřednictvím modelů Fuzz, Boost, Delay, k nimž nyní přibyly verze Overdrive, Distortion a kytarové rozhraní Interface.

Teisco Overdrive je primárně koncipován jako tzv. „dirt box“ s transparentním projevem, umožňujícím nakopnutí vstupu elektronkových aparátů při zachování původního charakteru nástroje. Krabička disponující citlivou dynamikou a bohatými harmonickými složkami ovšem nabízí díky obvodu aktivovanému přepínačem Kick také rejstříky s lehce vyšší mírou zkreslení, které tento model posouvají směrem ke klasickému overdrivu. Nastavovat lze hlasitost, gain a pásma basů plus výšek.

Teisco Distortion poskytuje agresivnější high-gainové zkreslení s britským charakterem a dvojicí kanálů. Hlavní obvod je opatřen potenciometry Level, Gain, tónovou clonou a parametrem Presence ovlivňujícím množství vyšších středů. Druhá větev More s vlastním footswitchem a ovladačem představuje booster, použitelný jak samostatně, tak i v sériovém zapojení se základním kanálem pedálu. Integrovány jsou navíc funkce Tight – voicing pro pevnější projekci basů, a Muscle přidávající další dávku gainu.

Kytarové rozhraní Teisco Interface nabízí ve formě standardního pedálu s dvojicí vstupů / výstupů a portem USB-C přímé nahrávání dvou nástrojů do DAW nebo využití nejrůznější plug-inů zařaditelných na libovolné místo v řetězci pedalboardu. Dvojice nezávislých kanálů, ovládaných potenciometry Level A / Level B, Gain A / Gain B, umožňuje také nadstandardní routing signálu, zahrnující báze mono, stereo, true stereo, čtyřkabelovou metodu, Wet/Dry, Amp/DI nebo monitoringový sluchátkový poslech.

Karta osazená převodníky 16-bit/44kHz je kompatibilní se zařízeními založenými na operačních systémech Mac, Windows, iOS, Android a výrobce slibuje bezproblémovou komunikaci s DAW softwary Cubase 10, Cakewalk by BandLab, GarageBand 10, Logic Pro X, Pro Tools 2018 či Reaper 5. Napájení je řešeno pomocí zmíněného USB portu.

Všechny modely mají integrován footswitch zapojený v režimu true bypass, analogové zkreslovače napájí 9V adapter, u šasi ze zinkového výlisku lze demontovat nožičky a dno je opatřeno texturovaným povrchem zajišťujícím pevnější přichycení suchého zipu. Ceny u variant Teisco Overdrive a Interface se na českém trhu pohybují shodně okolo 4000 Kč, luxusně vybavený Distortion vyjde na cca 4800 Kč.

Tagy Teisco Teisco Overdrive Teisco Distortion Teisco Interface

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY