Přejít k hlavnímu obsahu
Michal Čermák -

Bubeníci Coca Colu nepijí, čistí s ní činely!

Není tomu tak dlouho co internetem proběhla videa, kde byl za pomoci Coca Coly čištěn rezavý nárazník, klika od dveří, ale i činely! Vedle toho proběhla i virální mánie okolo roztoku Coly a mléka, což demonstruje ustálení roztoku kyseliny a zásady. Mléko je zásadité a Cola obsahuje (nejen) kyselinu fosforečnou. A právě ta kyselina fosforečná je to "svinstvo", co činely vyčistí. Po shlédnutí několika videí, kde majitelé i luxusních kusů, jako Zildjian K, koupali své drahé miláčky v Coca Cole nebo dokonce i v kečupu jsem se rozhodl, že to vyzkouším na vlastní kůži. Důvodů bylo hned několik: originální čistidla na činely sundají potisk z činelu a jejich cena je mnohdy poměrně vysoká.

Došlo tedy na nákup 8 litrů Coca Coly. Zde je důležité poznamenat, že to musí být Coca Cola, ne Kofola, ne Pepsi apod. Posléze přišel problém kam činely umístit, aby se, pokud možno, daly namočit všechny najednou. V mém případě to byla nejlepší volba vana v koupelně, ale záhy jsem narazil na odpor z máminy strany, takže pokud se do toho pustíte, rozhodně si najděte čas, kdy nikdo nebude doma! Stávající stav činelů (foto 1-7) je na níže uvedených fotografiích, jak vidno, poměrně žalostný.

Teď trochu odbočím. Z fotografií je zřejmá recyklace silně prasklého 18“ Rock Crashe Zildjian ZXT. Kamarád, kolega basák z kapely, jej vzal kolegovi do práce na zaříznutí, ale nakonec došlo k pokusu o zapájení. Byl jsem překvapen, protože zvuk činelu se oproti zvuku před prasknutím nijak nezměnil. Možná, že toto je cesta, jak činelu prodloužit životnost bez vybrušování, které je stejně dočasné a mě osobně ztěžuje hraní, protože se snažím vyhýbat hraní na vybroušenou část (foto 14).

Zpět k čištění. Činely naskládáme do vany (či jakékoliv jiné nádoby) a zalijeme je Coca Colou. V mém případě bylo 8 litrů Coly málo, takže jsem přistoupil k naředění vlažnou vodou v poměru 1:1 (foto 8 a 9).

Díky tomu, že byla Cola naředěna, trvalo čištění déle. I tak ale doporučuji každých 15–20 minut činely zkontrolovat a trochu rozhýbat hladinu. V momentě, kdy se už některý činel zdál čistý, vyjmul jsem jej z vany a důkladně jej opláchl vodou s trochou prostředku na nádobí a ještě důkladněji je vysušil (pro vysušení je potřeba mít po ruce hodně hadrů).

Celkově čištění činelů Colou zabralo nějakých 90 minut a následné opláchnutí a sušení zabralo něco přes půl hodinky. Horčí to bylo se samotnou vanou, která byla Colou poznamenána. Vyčištění vyny trvalo další půlhodinu.

A výsledek? Nad očekávání se činely lesknou jako nové. Většina skrvn vzniklých od agresivního potu zmizela. Sice jsou na některých místech flíčky, hlavně ty od nylonových hlaviček, ale tento způsob čištění svůj účel splnil.

Coca Cola a mléko

Činely čištěné colou

Činely čištěné kečupem

Činely a kečup i Coca Cola

Obrázek č. 1 Obrázek č. 2 Obrázek č. 3 Obrázek č. 4 Obrázek č. 5 Obrázek č. 6 Obrázek č. 7 Obrázek č. 8 Obrázek č. 9 Obrázek č. 10 Obrázek č. 11 Obrázek č. 12 Obrázek č. 13 Obrázek č. 14 - recyklace Obrázek č. 15
Tagy jak na to

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY