Přejít k hlavnímu obsahu
Stačí dvakrát přejít Karlův most a načerpáte dostatek němčiny pro úspěšný poslech všech našich songů. | Foto: archiv kapely
Stačí dvakrát přejít Karlův most a načerpáte dostatek němčiny pro úspěšný poslech všech našich songů. | Foto: archiv kapely
redakce -

Verkauf Musique: Wir leben Ostpunk – víc než dvacet let mícháme němčinu, satiru a punk

Vítejte na koncertě jediné, a proto nejlepší ostpunkové kapely na světě!“ Takto tradičně uvádíme koncerty s naší pražskou kapelou Verkauf Musique. Naši hudbu označujeme jako ostpunk, styl, který jsme sami vytvořili a který zní napříč klubovou scénou už více než dvacet let. Celou tu dobu mícháme německé texty, satiru a kytarovou energii do osobité směsi, jež si získává publikum doma i v zahraničí. A přestože se nám podařilo prorazit i v Drážďanech, zůstáváme věrní i českým fanouškům.

Verkauf Musique vznikl v roce 2002 jako audiovizuální počin dvou kolegů z Právnické fakulty Jiřího Šimečka a Jana Ondřeje. Druhý jmenovaný je dodnes frontmanem a autorem všech textů. Po pár letech se k dvojici připojil Jiří Charypar a z Verkauf Musique se stala pravá ostpunková kapela.

Ze samotného slova „ostpunk“ lze vyčíst, že se jedná o východoněmecký punk – Ostpunk aus DDR. V tuto chvíli promotéři i potenciální posluchači většinou ztrácejí pozornost. Pokud se ale najde odvážlivec, který vytrvá a dojde k poslechu nahrávky, kladné ohlasy s občasnými výbuchy smíchu na sebe nenechají dlouho čekat. Má to ale přece jen jeden háček: drtivá většina našich textů je v němčině!

Němčina je pro Verkauf Musique základem. Naše texty odrážejí každodenní realitu, trochu nostalgie, občas závažná, občas velmi uvolněná témata. To vše dohromady zastřešuje obří dávka satiry, která je pro nás zásadní. Charakteristickým znakem našich textů je repetitivnost a heslovitost. Je důležité zmínit, že pro pochopení pointy nemusíte být německy hovořící lingvista. Jak o nás jednou někdo napsal – stačí dvakrát přejít Karlův most a načerpáte dostatek němčiny pro úspěšný poslech všech našich songů.

Nejsme ale žádní páprdové, co si libují v nostalgii. Nezůstáváme pozadu, dbáme na komunikaci s fanoušky, vymýšlíme stále nový a originální merch a aktivně se věnujeme i (většinou muzikanty nenáviděným) sociálním sítím. Neodpustíme si postesk – i my bychom raději jen hráli na kytary a jezdili po klubech, ale chceme-li zůstat na scéně, je třeba jít s dobou. Zejména díky sítím pozorujeme velký nárůst fanoušků na koncertech a zvýšený zájem o nosiče i další merch.

Díky sítím se nám podařila ještě jedna důležitá věc. Naši hudbu začínají objevovat i v německy hovořících zemích. Právě od tamních fanoušků máme vždy ty nejlepší ohlasy, a proto jsme se zaměřili na tuto scénu, především pak na Drážďany – středobod bývalé DDR.

Právě do Drážďan jsme se nedávno vydali na „služební cestu“. Naložili jsme do auta elpíčka, cédéčka, nechali natisknout stovky letáčků a samolepek a jednoho sobotního rána vyrazili. Přes den jsme obešli všechny drážďanské obchody s deskami, kde nás překvapil zájem prodejců. Když jsme jim naši kapelu popisovali, koukali na nás jako na zjevení – a když jsme pak vytáhli naše LP Die Speisekarte s ukázkami textů, od pobavených prodavačů už jsme jen přijímali objednávky na počet kusů. Dokonce i v obchodech zaměřených výhradně na elektronickou hudbu měli o naši desku zájem a zařadili nás do své nabídky!

V těchto obchodech jsme kromě uzavírání dohod zjišťovali, jak to žije v Drážďanech po večerech, které kluby máme navštívit a s kým se máme setkat. Dostali jsme dlouhý seznam všech klubů, promotérů, vlivných punkáčů i exotů napříč celou scénou. S těmi jsme se večer setkali ve zmíněných klubech a výsledkem jsou (zatím) dva koncerty – jeden v Drážďanech a druhý v Míšni.

V současné době je tedy naše pozornost a úsilí věnováno především německé scéně, ale zůstáváme věrní i našim českým fanouškům a do konce roku chystáme ještě několik koncertů v Praze i okolí.

Z událostí poslední doby se dá jen potvrdit, že sedět ve zkušebně a čekat, až nám zavolá Nina Hagen a pozve nás jako předkapelu, nestačí. To se prostě nestane. S trochou úsilí, hodně osobních kontaktů, dávkou sebepropagace na sítích a vytrvalostí se dá prodat i tak neprodejná hudba, jako je ostpunk od Verkauf Musique.

Jak ke své tvorbě přistupujete vy? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Verkauf Musique

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY