Přejít k hlavnímu obsahu
Výběr festivalu i letos reprezentuje to nejzajímavější a nejlepší, co metalová kultura nabízí. | Foto: archiv Brutal Assault
Výběr festivalu i letos reprezentuje to nejzajímavější a nejlepší, co metalová kultura nabízí. | Foto: archiv Brutal Assault
redakce -

Brutal Assault láká na ikony žánru, do post-apo světa i dětské zóny

Festival Brutal Assault konaný v historické vojenské pevnosti Josefov dlouhodobě patří mezi nejlepší a nejoceňovanější žánrové festivaly na světě. Jednak svou jedinečnou a otevřenou dramaturgií a místem konání, ale též důrazem na ekologii, vzdělávacím přístupem a bohatým doprovodným programem, který letos myslel i na ty nejmenší. Jeho už 26. ročník se chystá už příští víkend a náš fotograf Jimmy Puda na něm nebude chybět.

Brutal Assault má letos doslova šílený line-up celkem 153 interpretů. Dosud největší kavalérie umělců se na festivalu vystřídá během 4 dnů a úterní zahřívací párty na 5 pódiích. Výběr i letos reprezentuje to nejzajímavější a nejlepší, co metalová kultura nabízí. A jako vždy, tvrdá hudba tu má protipól v alternativních a experimentálních žánrech jako neofolk, elektronika, ambient, industrial ad., jimž je dedikována celá jedna scéna (KAL). Návštěvníci ji naleznou naproti tradičnímu hororkinu, kde si premiéru opět odbude film z produkce ochránců moří, společnosti Sea Shepherd, kterou Brutal Assault několik let podporuje.

Brutal Assault při svém téměř pětidenním konání na nehudební program opravdu klade důraz. Nabízí několik uměleckých expozic, hrůzostrašnou prohlídku josefovských kasemat (atrakci Pit of Doom), jazz vinárnu s live pianistou, gastro-soutěž pro milovníky chilli, edukativní eko-stánek, protože Brutal chce být víc než jen tuzemským festivalovým pionýrem v eliminaci plastu a třídění. Proměnou části pevnosti do dystopického Mad Max stylu nechá festival návštěvníky vplout do post-apo světa. Vedle toho během dne na KAL scéně probíhají besedy a workshopy se známými muzikanty, pořadatelé Brutal Assaultu však letos zřizují i originální dětskou zónu. Zde budou probíhat kreativní hry, prohlídky podzemí pevnosti, ale také hudební workshopy v poslední festivalový den zakončené dětským koncertem na jednom z pódií.

Fanoušci hudby z celého světa však na Brutal Assault jezdí za hudbou. A ta je tu zasazena do unikátní atmosféry pevnosti z 18. století, kterou festival v synergii s jeho fanoušky dobrovolně už po mnoho let napomáhá opravovat; jen v roce 2023 tu odpracovali přes 2400 hodin. Letos fanoušci pod otevřeným nebem mezi zdmi pevnosti mohou navštívit koncerty heavy ikon jako IN FLAMES, NAPALM DEATH, AGNOSTIC FRONT, SEPULTURA nebo OBITUARY a vzápětí na stejném místě vidět rituální představení HEILUNG, synth-umělce jako PERTURBATOR či CARPENTER BRUT nebo nejposlouchanějšího Čecha na Spotify, alternativního rappera REDZEDa.

Vzhledem ke svému původnímu účelu pevnost disponuje zajímavou dispozicí, a tak se po průběh Brutal Assaultu mění v malé město, v němž se nachází kamenné hospody a bary, drobná náměstí a prostory se spoustou míst k sezení uvnitř hradeb, jež poskytují úkryt před počasím. Unikát, který jen tak někde nenaleznete.

Brutal Assault // 9.-12. srpna 2023 // pevnost Josefov

Vstupenky na celý festival vč. limitované edice denních vstupenek na https://brutalassault.cz

Tagy brutal assault

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY