Přejít k hlavnímu obsahu
Místo mladistvého hlasu tu zní protřelý bluesrockový veterán, který má už něco za sebou. | Foto: Danny Clinch
Místo mladistvého hlasu tu zní protřelý bluesrockový veterán, který má už něco za sebou. | Foto: Danny Clinch
Martin Hošna - Po, 28.11.2022 - 12:00

Bruce Springsteen vzdává hold soulovým klasikám

Bylo jen otázkou času, kdy „Boss“ vydá album mapující historii soulu a R'n'B. Novinka Only the Strong Survive je důstojná pocta době, z níž Sprigsteen hojně čerpal dlouhá léta, a nyní jí splácí svoje umělecké dluhy.

Pointa výběru je jasná. Přezpívat písně, které dnes již pokryl prach a zapomnění, vdechnout jim nový život a ponořit se do vlastní nostalgie. Bruce společně s producentem Ronem Anielloem zachoval původní aranžmá, místo mladistvého hlasu tu ale zní protřelý bluesrockový veterán, který má už něco za sebou. Temný lyrický podtón spolu s bohatou orchestrací, která ctí dobu vzniku, dělá z desky Only the Strong Survive podmanivou nahrávku.

Jukeboxové kolekci vévodí hit Nightshift z roku 1985, napsaný původně pro Marvina Gaye a Jackieho Wilsona. Elegickou atmosféru tu vystřídal seriózní přístup, ale nakonec i veselá nálada se špetkou bolesti v hlase, která tu kraluje, šilhaje po nadcházejících Vánocích.

A oslava soulové hudby pokračuje dál. Bizarně zní Bruceovo oficiální vyjádření, v němž vysvětluje, že jeho „hlas je jen sekundární silou“ v jeho komponování. Právě jeho chraplák a oduševnělé vibrato dělá ze soulových klasik něco nového, kdy smyčce, doprovodné vokály, doznívající sbor a pulsující basová linka fungují jen jako zvuková kulisa.

Peckám jako Turn Back the Hands of Time od Jimmyho a Davida Ruffina, nostalgické Soul Days či vesele lítostivé I Forgot to Be Your Lover dodal Boss jiskru a je jen radost sledovat, jak píseň postupně roste a nabývá na síle, až z ní vyšlehne plamen vášnivé kreativity.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Za málo peněz se dá udělat hodně muziky. E Street band si dal tentokráte pohov, proto je radost sledovat práci ve studiu, za kterou stojí producent Ron Aniello, který hraje na většinu nástrojů. Směs rarit působí jako největší hity, které řádily ve své době v rádiích s neúnavnou pravidelností. Silný vokál Bruce Springsteena tu ale nahrazuje celý jeho domovský band a dodává šmrnc cajdákům, které by jinak dál spaly v zapomnění.

Bruce Springsteen - Only the Strong Survive

Bruce Springsteen – Only the Strong Survive

Columbia, 50:31

soul

70 %

Tagy Bruce Springsteen Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY