Přejít k hlavnímu obsahu
Praha Žije Hudbou, foto: Anna Havlová
Praha Žije Hudbou, foto: Anna Havlová
redakce -

Boj proti regulaci pouličního umění pokračuje

Patříte k hudebníkům, kteří si rádi zahrají na ulici? Festival Praha Žije Hudbou se letos dočká svého pokračování – a dál bude přispívat k boji proti přísné regulaci buskingu. Od května do června proběhne série přednášek a diskuzí věnovaných umění ve veřejném prostoru. Samotný festival pak proběhne 8. až 10. června, s účastí Vladimíra Merty, Tomáše Kluse nebo Xaviera Baumaxy. Součástí festivalu se můžete stát i vy.

Vyhláška, která je v platnosti od března 2016, výrazným způsobem omezuje pouliční umění a obsahuje množství nerozumných požadavků a nejasností. Navrhované úpravy vyhlášky zahrnují například povolení malých zesilovačů a zrušení zákazu dechových a rytmických nástrojů. Připomínky se týkají také zakázaných zón – plošný zákaz by měl být aplikován pouze na místa, kde busking opravdu dělá problémy, aby se mohlo více lokalit otevřít umění.

„Od podání petice jsme absolvovali několik jednání Kontrolního výboru, účastnili jsme se diskuze nad průzkumem zkoumající spokojenost s vyhláškou mezi Pražany, občany ČR, buskery a turisty a na základě mezinárodní rešerše úpravy buskingu v různých městech Evropy (Dublin, Berlín, Amsterdam, Paříž, Londýn, Barcelona) jsme připravili kompromisní návrh změn, které by upravovaly ty nejpalčivější části vyhlášky. Víme, že pro prosazení změn bude třeba ještě hodně úsilí, ale rozhodně boj nehodláme vzdát. Chceme přesvědčit zastupitele, že pokutování foukacích harmonik a diskriminace hobojů není ta správná cesta,“ říká za organizátory ředitel festivalu Jan Gregar.

Festival Praha Žije Hudbou dává příležitost hudebníkům i dalším umělcům vystoupit na festivalu společně s většími jmény české umělecké scény a podpořit tak úroveň pouličního umění. Stačí se pouze zaregistrovat pomocí online formuláře na webových stránkách akce. Když budete mít štěstí, zařadí vás do programu. Když ne, můžete se pořád ještě zapojit alespoň jako dobrovolníci v rámci realizačního týmu.

Podporu iniciativě organizátorů festivalu vyjádřilo také mnoho známých osobností, například Laco Déczi, Marta Kubišová, Lenka Dusilová, David Koller, Klára Výtisková, Emma Smetana, Bára Poláková, Floex, En.drů, Terezie Kovalová, Milan Cais ze skupiny Tata Bojs či Robert Nebřenský ze skupiny Vltava. Více informací najdete i na festivalovém Facebooku a Youtube kanálu.

Tagy busking Praha Žije Hudbou

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY