Přejít k hlavnímu obsahu
Vystačit si jako hudebníci úplně sami není až tak obtížné | Foto: Unsplash.com
Vystačit si jako hudebníci úplně sami není až tak obtížné | Foto: Unsplash.com
Ludmila Musialová -

Jak udělat nezapomenutelnou one man show

Jdete na konkurz do kapely? Máte koncert a ke štěstí vám schází jeden či více spolupachatelů v hudebním zločinu, na nějž se chystáte? Plánujete si přivydělat hraním na ulici? Nebo chcete jen nějaký kompletní kousek zahrát například před rodinou?

Ať už je odpověď jakákoliv, zde jste správně! Prozradím vám, jak odehrát píseň za celou kapelu, i v případě, že jste její jediný člen.

1. Hlas jako zvon

Ten nepotřebujete. Jak můžeme často slyšet od všetečných babiček: Zpívat umí každý. Nějaký hlas ovšem potřebovat budete. Možná jste primárně zpěvák nebo zpěvačka, a nástrojem se tedy jen doprovázíte. Nebo jste jako já hlavně instrumentalista. Zlatý slavík být nemusíte, protože si zpěvem děláte doprovod. Velmi důležité je – pokud jste v začátcích a nejde hra a zpěv spojit, nezoufejte. Zpomalte, a časem to půjde lépe.

Hlavně se toho nebát!

2. Ach, ta ústa

Dokáží toho mnohem víc než jen pět. Uváženíhodnou investicí je kupříkladu foukací harmonika s postrojem, pomocí kterého si ji připevníte k sobě tak, že ji budete mít u úst, a nemusíte ji přitom držet. Proč? Dozvíte se! Sama jsem to onehdá viděla na koncertě Anety Langerové a prohlédla si to v praxi. Opravdu, všechno spolu fungovalo.

Tak to má vypadat!

3. Prsty běžící po hmatníku

Ano, toť onen zlatý hřeb! Nadešel čas hrábnout do strun! Kolik jich bude záleží jen na vás! S šesti lze cokoliv (pro fajnšmekry s dvanácti), můžete využít i služeb osmi strun mandolíny (krásný nástroj, vypadá velmi jednoduše, ale opak je pravdou), propadnout jde i indickému sitáru (poslechněte si George Harrisona), ale bohatě vám postačí i čtyři, ať už máte právě na mysli baskytaru, ukulele (zrovna ukulele je velmi jednoduchý nástroj a několik základních akordů a rytmů se naučíte za pár vteřin, navíc je malé a lehké, tudíž se i dobře stěhuje), či například housle. Najděte si svůj styl!

A takto jednoduché to je.

4. Neposedné ruce

Pokud je budete mít alespoň na moment volné, je zde možnost použít je k bubnování na váš dřevěný strunný nástroj. Setkala jsem se s mnoha lidmi, kteří toto dělají (v některých případech jde o bubeníky, kteří si chtějí kytaru pouze vyzkoušet), a mně to připadá kreativní. Připravte se ale na to, že ne každý toto akceptuje. Ba co více, že mnozí toto považují za kytarový vandalismus.

5. Prostě dupejte do rytmu! ~ Brian May, Bohemian Rhapsody (2018) ~

Bubny jsou důležité. A zde přichází na řadu nohy. Podstatné je pouze dodržovat rytmus, zbytek je na vaší představivosti. K nohám lze připevnit například rolničky. Za sebe mohu vřele doporučit i cajon (bedna, na níž hráč sedí a rukama bubnuje, či kope nohama). Měli byste tím pádem vyřešenou židli i rytmus!

6. Krabičky

Nahrají se na ně různé zvuky vámi zazpívané či zahrané, které se poté stále opakují, přičemž máte prostor zpívat a hrát další zvuky. Velmi užitečné. Tím pádem ani nebudete při jedné písni ovládat nepřeberné množství nástrojů najednou. Protože zvládnout toto všechno je opravdu nemožné! Zkoušejte pouze na vlastní nebezpečí.

John Paul Jones a jeho nástroj se třemi krky. Co dodat? Dokonalost sama!

7. Samovy pedálky

Nejspíš si teď myslíte, že si z vás dělám šoufky. Není to moc? Počtem ano, ale nezapomínejte, že krabička pomůže v nesnázích a máte volná chodidla. Máte jedinečnou příležitost zout si boty a jako Sam Kiszka, baskytarista kapely Greta Van Fleet, ovládat pedály nohama. Bez bot je totiž ucítíte a nebudete nuceni na ně upírat svůj zrak. Ne všechny odlišnosti jsou pouhé hvězdné manýry, některé jsou i praktické! Doporučuji se podívat na toto video.

K sepsání tohoto článku mě inspiroval jeden náhodný multiinstrumentalista při buskingu. Pozorovala jsem jeho vystoupení a musím uznat, že byl opravdu skvělý. Zvládal kytaru, a dokonce i některé z výše uvedených věcí. Sama mám někdy problém uhlídat dvě ruce při hře na kytaru. Rozhodla jsem se tedy sepsat své dřívější zkušenosti, plus ty, jež jsem načerpala z jeho vystoupení.

A nezapomeňte na zapojení obecenstva do svého vystoupení. Pokud je to možné, vtáhněte je do děje. Pokud hrajete na veřejnosti či na akci, lidé si rádi zazpívají.

Tak, to by bylo vše. Hrajte, hrajte a hrajte, neboť samo se to nezkoordinuje.

Tagy busking jak na to

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Ludmila Musialová
U nás doma se vždy hrálo. Od dětství mám ráda hudbu. Nejraději mám tu rockovou, ale jsem tolerantní k mnoha jiným žánrům. Začala jsem hrou na flétnu a později objevila i magii šesti strun, či například ukulele. Říká se, že hudba je univerzální řeč celého světa. Mým snem je mít…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY