Přejít k hlavnímu obsahu
Black Country, New Road | Foto: Maxwell Grainger
Black Country, New Road | Foto: Maxwell Grainger
redakce - St, 16.06.2021 - 15:30

Black Country, New Road budou poprvé v Česku, zahrají na Besedě

Divoké koncerty, ve kterých se mísí vlivy hardcoru, math-rocku, ale překvapivě také jazzu či klezmeru a dalších žánrů – takovou pověst má nově ohlášený headliner Besedy u Bigbítu, britští Black Country, New Road. Jedna z aktuálně nejoriginálnějších kapel se v Tasově u Veselí nad Moravou objeví po boku svých ostrovních kolegů Snapped Ankles či belgických Flying Horseman. Výčet takřka pěti desítek programových položek mimo dříve ohlášené Zvíře jménem Podzim, Zrní nebo Katarínu Málikovou doplnili Aid Kid, Fvck_Kvlt a další. Pokud v tom termínu nehrajete, řadu položek doporučujeme minimálně pro inspiraci zhlédnout.

O sedmičlenném londýnském zjevení Black Country, New Road se mluví pouze v superlativech. Podobně jako oni na debutu For the First Time vydaném u labelu Ninja Tune dnes nezní nikdo. „Tahle kapela nás uhranula. Muzikanti se opírají o své hudební vzdělání, hrají maximálně precizně a dokážou být i absolutně živelní. Mám obrovskou radost, že poprvé do Čech se nám je po loni zrušeném pražském koncertě podaří přivézt právě na Besedu,“ říká hlavní dramaturgyně festivalu Kač Fišer. „Myslím, že Black Country, New Road jsou v tuhle chvíli nejlepší kapela na světě,” nešetří chválou John Doran z respektovaného magazínu The Quietus.

Svou třetí řadovou desku Forest of Your Problems do Tasova přiveze londýnský objev Snapped Ankles. Motorické rytmy, noise, post-punková inspirace, šamanské kostýmy i vlastnoručně vyrobené syntezátory – tahle parta, která v Česku rovněž zahraje poprvé, nikoho nenechá sedět. A o zábavu bude postaráno i s belgickou šestkou Flying Horseman kolem zpěváka a songwritera Berta Dockxe, která se ráda noří do zvuků trpkého post-rocku či temného folku a do Tasova přiveze své šesté album Mothership.

Základní akcent ovšem pořadatelé Besedy tradičně kladou na inspirativní umělce z obou zemí naší bývalé federace. „Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu,“ dodává Pavel Uretšlégr, ředitel festivalu a současně jeden z dramaturgů. „Klíčový je pro nás také komfort návštěvníků a atmosféra v areálu. Do prodeje šlo 1500 vstupenek a je opět už téměř vyprodáno. Během prázdnin možná ještě nějaké vstupenky uvolníme, ale půjde spíše jen o symbolické množství,“ doplňuje Uretšlégr.

Osmadvacátý ročník Besedy proběhne 6. a 7. srpna 2021 v Tasově u Veselí nad Moravou. Na třech scénách se představí padesátka účinkujících, dále na festivalu zahrají např. také B4, Katarzia, post-hudba, sinks, Hrubá Hudba, Freakin’ Disco, Mutanti hledaj východisko, Severní nástupiště, Decultivate, Viah, Rouilleux, Tamara, Matka, HRTL, Gospel of the Future, Dokruhu nebo Člověk krve. Své zástupce na festival doveze i Startér Radia Wave a další umělci vystoupí v rámci ostatních programových bloků, tradiční Soutěže písničkářů a tzv. Apollónovy návštěvy.

Tagy Beseda u Bigbítu

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY