Přejít k hlavnímu obsahu
Eva Klíčová a Jan Bělíček přivezou na BESEDU svůj podcast TL;DR. | Foto: archiv Alarmu
Eva Klíčová a Jan Bělíček přivezou na BESEDU svůj podcast TL;DR. | Foto: archiv Alarmu
redakce -

BESEDA přiveze podcasty Balanc, Rapspot, TL;DR i pořad ArtCafé

Oslavou aktuálních proudů nezávislé hudby je festival BESEDA, který už dříve ohlásil vystoupení dublinské kytarovky The Murder Capital, Special Interest z New Orleans nebo Mandy, Indiana z Manchesteru. Do hudebního programu, kde nechybí zavedená jména ani hudební objevy, nově přibyli Horňácká cimbálová muzika Kubíci, rapperka Wodehn a písničkáři. Stejně podstatné jsou ale také ostatní programové bloky. Populární podcast Balanc na festival přiveze Petr Bouška, chystá se také živá podoba podcastu Rapspot, literární podcast TL;DR nebo pořad ArtCafé, který přímo na festivalu natočí Ondřej Bambas. Svou novou knihu představí Kamil Fila a chybět nebude ani obnovené Dekadentní divadlo Beruška. Jubilejní 30. ročník Besedy se uskuteční 4. a 5. srpna v moravském Tasově.

V programovém bloku tzv. Apollónovy návštěvy pořadatelé ctí podobná východiska jako v hudebním výběru, kde reflektují aktuální dění na domácí scéně. Hostem moderátora Radia Wave Petra Boušky v seberozvojovém podcastu Balanc bude psychoterapeutka Ema Sikora. Tématem budou vztahy, rozchody i trendy v lásce a seznamování. Oblíbený pořad ArtCafé na ČRo Vltava pravidelně vyvětrává rozhlasový mikrofon v hudebních dílech Ondřeje Bambase. Do Tasova přijede s tématem ArtCafést: 30 let vs. 30 tisíc lidí a jeho hosty budou ředitel trenčínského festivalu Pohoda Michal Kaščák a ředitel Besedy Pavel Uretšlégr.

Program 30. ročník BESEDY

Hudební publicista Karel Veselý a básník a promotér Lubomír Dítě přivezou živé natáčení oblíbeného podcastu Rapspot o českém rapu. Eva Klíčová a Jan Bělíček se ve svém literárním podcastu TL;DR, který připravují pro internetový deník Alarm, pobaví o knižních novinkách. Okamžitý low-fi muzikál pro tři hlasy zosobní obnovené improvizační Dekadentní divadlo Beruška herců a hudebníků Jiřího Nezhyby, Petra Marka a Prokopa Holoubka. A v neposlední řadě svou novou knihu Velmi pozdní odpoledne o vlně MeeToo a genderových nerovnostech představí filmový kritik, novinář a pedagog Kamil Fila„Zajímá nás současný kontext, odbornost, ale taky humor a program vedoucí ke zlepšení vztahů mezi lidmi. Tomu jsme podřídili i mix účinkujících Apollónovy návštěvy,“ říká dramaturgyně Apollónovy návštěvy Kamila Šimůnková, která na Besedu dále plánuje i debatu o finančních a existenčních podmínkách profesí působících na volné noze v oblasti kultury.

Hudební program na poslední chvíli doplnila Horňácká cimbálová muzika Kubíci a v Brně usazená rapperka Wodehn, jež patří mezi nejzajímavější mladá jména české rapové scény. Tradiční položkou programu pak bude Soutěž písničkářů. „O rozjezd soboty se tradičně postarají písničkáři. Probuzení zajistí zkušení muzikanti z Karpatria, v soutěži samotné se utkají Pan Rúžovej, Jakub Eden, Gill Eoin, Ladibor Danda a Jurkozvierky,“ uzavírá dramaturg soutěže Petr „Pecan“ Podrazil s tím, že nejlepší písničkář opět opanuje večerní čas na hlavní scéně.

Třicátý ročník festivalu BESEDA (dříve Besedy u Bigbítu) proběhne 4. a 5. srpna 2023 v Tasově u Veselí nad Moravou. Na třech scénách se představí více než padesátka účinkujících. Mezi potvrzenými jmény jsou dále polští Coals, londýnské duo O., Bert & Friends, Bez ladu a skladu, Lazer Viking, P/\ST, BladderStones, Kalle, Marjari, FDK, badfocus, Toyota Vangelis, Mat213, Tábor, Hothouse, Aiko, Berlin Manson, Nina Kohout, Dukla, Ima Teva, Timea, Nina Pixel, Orient, Protijed, Besna, Ondřej Galuška nebo dvojice Šimanský Niesner.

Předprodej probíhá v sítích smsticket a Goout.

Tagy Beseda u Bigbítu

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY