Přejít k hlavnímu obsahu
Beata Hlavenková má rozhodně co předat | Foto: Lukáš Marhoul
Beata Hlavenková má rozhodně co předat | Foto: Lukáš Marhoul
redakce -

Beata Hlavenková zve na workshop songwritingu, produkce a aranžování

Beata Hlavenková, zpěvačka, skladatelka, aranžérka, ale také lektorka a producentka, nominovaná za soundtrack k Zátopkovi na cenu Český lev a za své šesté sólové album na dvě Ceny Anděl 2021, zve všechny zájemce na celodenní workshop, který proběhne 2. dubna ve Studiu Dobeška v Praze. S sebou si máte vzít nápady, otevřenou mysl, kuráž, pokud chcete nějaký nástroj (mimo klavíru, ten bude na místě), notový sešit, tužku, nahrávadlo, svůj projekt v počítači, prostě cokoli a jakkoli je vám blízké a přirozené.

Tématy budou songwriting, skladba, hra na nástroj, interpretace, hudební produkce, aranžování, nahrávání či zpěv. Hlavenková s účastníky probere také základy hudební teorie, která je důležitou součástí kompozičního procesu, praktičtější využití znalosti harmonie, způsoby práce s melodií, improvizaci, formu apod. Všechna témata budou probírána interaktivní formou a mnohdy jinak, než je zavedený úzus.

Na workshop jste zváni se svými nápady, motivy, písněmi, aranžemi a otázkami. Podíváme se spolu na to, jak je rozvinout dál. Bude čas se věnovat každému zvlášť, zároveň využijeme interaktivní přítomnosti ostatních. Součástí tvorby jsou též různá očekávání, závodění, smutek z neúspěchu, slepé uličky, splíny, ztráta sebevědomí, problémy ve spolupracích, nejistoty atd. I k těmto tématům zamíříme, neboť jsou přirozenou, i když mnohdy špatně zpracovanou součástí procesu tvorby, říká Hlavenková.

Hlavenková je jednou z nejvýraznějších muzikantek s nezaměnitelným autorským rukopisem. Žánrová svoboda, opírající se o hluboké povědomí o jazzu, moderní klasické hudbě, popu i písničkářství, se ve všech jejích projektech prolíná s jasně rozpoznatelnou soustředěnou a citlivou interpretací. Studovala kompozici na Janáčkově konzervatoři, dále kompozici a jazzovou kompozici v USA na univerzitě UMASS. Kromě své vlastní hudby a šesti oceňovaných alb (Joy for Joel, Theodoros, Scintilla, Bethlehem, Sně a Žijutě) též dlouhodobě spolupracovala s Lenkou Dusilovou na společných projektech Eternal Seekers a Baromantice. Píše hudbu scénickou, filmovou (Dukla61, Zátopek), zabývá se tvorbou pro děti (Pišlické příběhy a další) a věnuje se též mentorské činnosti. Jednak jako pedagog skladby a songwritingu na pražské pobočce New York University (NYU) a v rámci projektu MenArt. Na kontě má také řadu zajímavých spoluprací s tuzemskými i zahraničními hudebníky.

Přihlásit na workshop se můžete na https://bit.ly/BH_workshop

Aktuálně Beata Hlavenkové vydala už druhý videoklip ze svého alba Žijutě, ke skladbě Zahrada. Klip vznikl ve spolupráci s filmařkou a fotografkou Anežkou Horovou, v písni zazní několik hostů, herecky se zapojila celá rodina. „Měla jsem jasnou představu o bicích a aranži. Využila jsem své spoluhráče, Patricka Karpentského, který vždy vytvoří krásné kytarové nápady a protimelodie a Miloše Klápště na basu. Tehdy mi přišla nabídka od Tomáše Neuwertha (Kittchen, Tata Bojs), že až budu chtít, rád něco nahraje, což byl skvělý nápad. A přišly tóny ze zámoří. Prvotřídního newyorského saxofonistu Riche Perryho (Maria Schneider Orchestra), jehož hru miluju, jsem schválně chtěla mít v té harmonicky nejjednodušší písni,“ uzavírá Hlavenková.

Tagy Beata Hlavenková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY