Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 28.08.2016 - 00:01

Basový hybridní zesilovač Fender Bassman 800 Head

Po čtyřech letech od premiéry basové hlavy Bassman 500 uvádí Fender na trh inovovaného nástupce, kterým je hybridní dvoukanálový zesilovač Fender Bassman 800 Head. Novinka sdílí se svým předchůdcem slušivý retro design v podobě starých Fenderů edice Blackface i analogovou předzesilovací sekci se dvěma lampami 12AX7, ale výkon koncového stupně povyrostl na impozantních 800 Wattů.

Hlavní panel nabízí dva vstupy s rozdílnou citlivostí (1. normal, 2. -6 dB) pro zapojení pasivního a aktivního nástroje, kanál Vintage s klasickým Fender soundem disponuje hlasitostí a třípásmovými pasivními korekcemi, přičemž po vytažení knoflíku basů dochází ke zvýraznění nejnižšího pásma a u potenciometru výšek se aktivuje funkce Bright s větší porcí vyšších středů.

Kanál Overdrive využívá lampové zkreslení a je osazen potenciometry Gain, Blend pro plynulé nastavení poměru čistého a zkresleného zvuku, ovladačem hlasitosti a třípásmovými, tentokrát aktivními korekcemi s parametrickými středy a identickými pull funkcemi basů a výšek jako u kanálu Vintage. Knoflíkem Master volíme celkovou hlasitost výkonového tranzistorového (Class D) zesilovače.

Na zadní straně najdeme síťový spínač, dva paralelně zapojené reproduktorové duální (jack/speakon) výstupy s minimální společnou impedancí 4 Ohmy, vstup pro footswitch přepínající kanály, výstup ladičky, send a return sériové efektové smyčky a XLR Line Out s vlastním Levelem, odpojením země a přepínačem Pre/Post EQ.

Šasi Fenderu Bassman 800 Head je podobně jako u "pětistovkového" modelu (viz. video) vyrobeno ze sedmivrstvé překližky z lehkého a tvrdého tropického dřeva meranti, což spolu s koncovým spínaným zesilovačem ve třídě Class D nevyžadujícím objemné a těžké trafo, umožnilo snížit váhu tohoto aparátu na pouhých 7.7 kg. Cena novinky kombinující klasický Fender sound s moderním agresivním zvukem se na evropském trhu pohybuje okolo 1 150 Euro.

Tagy Fender Bassman 800 Head
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY