Přejít k hlavnímu obsahu
mbx - Út, 09.09.2014 - 00:01

Baskytarová posilovna #3: rychlost a přesnost pravé ruky

Pokud jste mladý a divoký, tak chcete hrát rychle a zběsile. Pokud jste starší, zkrocený tygr, chcete hrát blues. Tahle lekce je pro první skupinu hráčů.

Procvičili jste si levou ruku v minulé lekci? Pak je načase pořádně prohnat prsty na ruce pravé nebo obrousit trsátko. Volba je na vás. Doporučuji umět obě techniky, protože jak hra prsty, tak i trsátko mají své nezaměnitelné kouzlo a výhody.

Začínáme opět s dvou-taktovou frází, která se rozprostírá přes struny E, A a D a která je také výzvou pro vaší levou ruku. Pro odborníky – jedná se o upravenou variantu zmenšené stupnice hrané od tónu H na E struně. Stejně jako v případě levé ruky (viz předchozí díl č.2) , i tentokrát použijeme rytmickou pyramidu v podobě čtvrťových, osminových a šestnáctinových not. Přidáme i osminy hrané v triolách. Vtip je v tom, že rytmus přesuneme do naší pravé ruky, takže vaše levá ruka nemá tolik práce a my s každým opakováním přidáváme práci pravé ruce (trsátku).

Pozor na větší skoky (mezi E a D strunou), které vás můžou zbrzdit v rozletu. Cvičte od pomalého tempa, hrajte na jistotu, poslouchejte artikulaci každé noty a vůbec tu basu nešetřete. Čím víc se do ní při hraní opřete, tím víc se vám odmění precizním zvukem a energií. Na druhou stranu, zkoušejte hrát i jemněji, abyste poznali barvy vašeho nástroje. Hrajte si klidně s dynamikou, ale co neměňte nikdy, je přesnost a artikulace každé zahrané noty.

Pokud vás cvičení inspirovalo, tak mnoho dalších naleznete v učebnici Baskytarová posilovna, kterou si můžete zakoupit ZDE.

Tagy baskytarova posilovna
Autor, baskytarista, lektor & manipulátor spodních frekvencí   http://baskytarovaposilovna.cz  
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY