Přejít k hlavnímu obsahu
mbx - Pá, 01.11.2019 - 16:00

Baskytarová posilovna: 101 jazzových stupnic pro rockery

V roce 2013 jsem přišel s první knížkou Baskytarová posilovna 101, protože jsem hledal každodenní motivaci a výzvu především pro sebe. Opravdu, zásadní ve vašem hudebním vývoji je prostý fakt, že každý den věnujete určitý čas systematickému cvičení na nástroj. V mém případě se jedná o basu, ale tento přístup lze aplikovat obecně. Nejtěžší je vždy první krok. Překonat se, vzít nástroj do ruky a začít hrát. Pak už je vše snadné!

Přesně z tohoto důvodu vznikaly další díly. Je přeci potřeba si přehrát chromatiku, arpeggia, pentatoniky, durové a mollové stupnice. Je to všechno? Chybí něco? Ano, harmonická a melodická mollová stupnice plus marťanské tóny zmenšené a celotónové stupnice. Tohle téma pokrývá pátý díl s názvem Baskytarová posilovna – 101 jazzových stupnic pro rockery.

Pokud si přehrajete všech pět knížek ze série Baskytarová posilovna 101, tak vás v hudebním světě už nemůže nic překvapit. Budete mít pod prsty veškerý materiál, který máme v moderní hudbě k dispozici. Pak už je jenom na vás, co s touto dovedností provedete. Rozhodně budete vědět, kam na base šáhnout a co zahrát v libovolném hudebním stylu.

V této knize naleznete 101 cvičení zaměřených na procvičování obratů melodické a harmonické mollové stupnice pro čtyřstrunnou baskytaru. Dojde i na procvičení velmi specificky znějících symetrických stupnic – zmenšená a celotónová stupnice. Tak jako v přechozích knihách, i nyní jsou všechna cvičení napsaná s maximálním důrazem na melodičnost a využitelnost v hudební praxi. Zahrajete si množství obratů a variant melodické a harmonické stupnice, zmenšenou a celotónovou stupnici, a to ve všech dvanácti tóninách. Vyzkoušíte si hraní v intervalech, sekvence v lichých počtech, patterny na jedné, dvou, třech a čtyřech strunách, diagonální pohyb po hmatníku, obraty akordů a použití stupnic v různých stylech.

Důraz je kladený na technický aspekt cvičení se zachováním hudební logiky a melodičnosti. Při dodržení předepsaných cvičebních zásad můžete dosáhnout velmi významných výsledků v poměrně krátkém čase. Důležitá je kombinace soustředění a péče o detail. Vše se odvíjí od kvality vašeho tónu, vnímání rytmu a zajímavého frázování. Tyto tři elementy jsou klíčové, ať již hrajete libovolný hudební styl.

Cvičení jsou v rozsahu dvou až dvanácti taktů. Ideální pro každodenní baskytarový strečink, rozehřátí svalů před zkouškou, koncertem nebo natáčením ve studiu.

Každé cvičení je doplněné o tabulaturu a doporučený prstoklad (vždy u příslušné noty). Pro větší přehled máte také nadepsanou příslušnou tóninu stupnice a stručný popis metodiky cvičení.

Určitě se také podívejte na doplňující basová videa a tipy na Youtube a Facebooku.

Tagy baskytarova posilovna
Artist, bassist, tutor, father --- http://marekbero.co.uk
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY