Přejít k hlavnímu obsahu
Když chceš hrát punk, hraj ho poctivě a pekelně rychle. | Foto: Breno Galtier
Když chceš hrát punk, hraj ho poctivě a pekelně rychle. | Foto: Breno Galtier
Martin Hošna -

Avril Lavigne se s vervou pustila do punku

Od Let Go, pop-punkového debutu, který katapultoval Avril Lavigne do první ligy hudebního showbyznysu, uběhly již dvě dekády. Za tu dobu zpěvačka zkusila koketovat více s mainstreamem a skrze klavírní power balady uhranout komerční rádia. Přesto je Avril zaškatulkovaná jako komplikovaná punková děva, což potvrdila právě na poslední vydané nahrávce Love Sux, na níž to ostrými kytarami a nasraným zpěvem jen hýří.

Návrat ke kořenům pojala Avril stylově. Obklopila se hvězdným týmem, v němž nechybí Travis Barker a Mark Hoppus z blink-182, Machine Gun Kelly nebo John Feldman z Goldfinger. Společně natočili solidní nahrávku, na níž si servítky nijak neberou; tucet rychlých a zábavných skladeb vyplivnou během půl hodiny, jak se na punkovou kapelu sluší a patří.

Už jen úvodní skladba Cannonball se rychlých riffů nebojí. Avril energicky rapuje, aby záhy nabídla své typické hymnické refrény. Většina desky pak pokračuje v nastoleném trendu, v němž Avril glosuje svoje stavy o zhrzené lásce a rozpadlých vztazích, byť žádnou bůhvíjakou hloubku ve výpovědích nehledejme. Zpěvačka si uchovává mladickou naštvanost, přesto je v ní cítit zralá zkušenost někoho, kdo už ví, co chce nabídnout. Za pomoci vydatných riffů se v Kiss Me Like The World Is Ending proměňuje v působivou rockerku, ve skladbě Bois Lie v duetu s Machine Gun Kellym dávají oba na frak vyvoněným partám a la Simple Plan svou autentickou rétorikou. Balada Avalanche je řemeslnou ukázkou, čím současná rádia oživit: jemnými samply, naléhavým vokálem i duchaplnými přechody do středního tempa. Nostalgii Avril vyvolá v duetu All I Wanted s Markem Hoppusem (blink-182), kde oba vzpomenou na časy, kdy pop punk psal dějiny a určoval, co se bude hrát na adolescentních párty.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Avril Lavigne vyrostla jako zpěvačka a muzikantka, která ví, co chce. Její vokál je autentický a rozpoznatelný na první dobrou. Když se navíc spojí s matadory z blink-182, nemůže být výsledek jiný než dokonalý. Bubeník Travis Baker je jedním z nejvlivnějších muzikantů svoji generace, jeho hra definovala celou pop punkovou éru. Zvuková estetika s nízkými tomy a vysokými činely umocňuje energický styl a divoké nasazení. Avril říká svojí nahrávkou jediné: Když chceš hrát punk, hraj ho poctivě a pekelně rychle. A to se jí s kamarády z blink-182 povedlo.

Avril Lavigne - Love Sux

Avril Lavigne – Love Sux

A DTA Records 33:36

Pop punk

70 %

Tagy Avril Lavigne Blink 182 Travis Baker

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY