Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 03.11.2015 - 00:01

Artist 15 a 30: celolampová komba od Blackstaru

Britský výrobce zesilovačů, firma Blackstar, posílila svoje portfolio o novou sérii celolampových aparátů Artist, do které zařadila dvojici komb Artist 15 a 30, cílených především na kytaristy, jejichž doménou je čistý, dynamický zvuk a hřejivý crunch evokující poctivý sound vintage zesilovačů z šedesátých let.

Koncové stupně patnácti i třicetiwattového modelu jsou zapojeny ve třídě Class A, využívají výkonové lampy 6L6 a v předzesilovači najdeme dvojici elektronek ECC83. Přehledné ovládání obou dvoukanálových komb sestává z potenciometrů Volume a Tone pro čistý kanál, Gain a Volume pro zkreslený kanál a třípásmových korekcí.

Nechybí pro Blackstar typická funkce ISF (Infinite Shape Feature), díky které lze plynule přecházet od amerického charakteru zvuku s pevnými basy a zvýrazněnými vyššími středy a výškami až po klasický British sound vyznačující se měkčí kompresí a posíleným pásmem nižších středů. Koncovou sekci tvoří ovladače digitálního reverbu a celkové hlasitosti.

Zadní panel je kromě konektoru síťové šňůry a pojistek vyhrazen výstupům pro externí reproduktor (8/16 Ohm), sendu a returnu efektové smyčky s volbou citlivosti +4dBV/-10dBV, vstupu footswitche a nahrávacímu výstupu s emulací kytarového kabinetu - pokud chcete nahrávat např. v domácím studiu bez vytaveného koncového zesilovače, tak stačí stáhnout Master na nulu.

Artist 15 je osazen jedním dvanáctipalcovým reproduktorem Celestion V-Type (70 Wattů), zatímco výkonnější varianta má repra dvě. U menší verze nenajdeme spínač Standby - kombo disponuje pouze přepínačem Power. Artist 30 je navíc vybaven přepínačem Reverb Dark/Light, který ovlivňuje zabarvení dozvuku.

Pokud se poohlížíte po lampovém dvoukanálovém aparátu s brilantním, detailně podaným čistým zvukem a lehkým drivem s příjemnými, muzikálními středy, tak by pro vás mohly novinky od Blackstaru být tou správnou volbou. Podle slov výrobce si vstupní obvody obou komb skvěle rozumí s předřazenými krabičkami a smyčka s přepínatelnou citlivostí je uzpůsobena i pro použití s rackovými procesory. Ceny Artisanů 15 a 30 byly nastaveny na cca 650 respektive 850 liber a novinky by se měly objevit na trhu v průběhu prosince.

Tagy blackstar
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY