Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Art & Lutherie: čtvrt století ručně vyráběných kytar

Kanadská firma Art & Lutherie spadá pod rodinná křídla koncernu Godin, což již samo o sobě znamená nejen kvalitu zpracování a materiálů použitých při výrobě nástrojů, ale i vysoký podíl ruční práce. Historie značky se započala v roce 1995, je tedy na čase ohlédnout se za čtvrt stoletím její existence a představit si i současné výrobní portfolio.

Jak jsem již předeslal, firma Art & Lutherie je dceřinnou společností Godina, který pod svými křídly sdružuje ještě značky La Patrie, Norman, Simon & Patrick či Seagull. Samotné akustické kytary Art & Lutherie se rodí v městečku Princeville v kanadské provincii Québec. Od samého počátku se výrobní portfolio značky zaměřovalo především na základní kytarové řady ve střední cenové třídě, ovšem s maximálním důrazem na kvalitu. A je pravdou, že v cenových relacích, v jakých se pohybují kytary Art & Lutherie, budete těžko hledat odpovídající konkurenci po stránce materiálů i kvality zpracování.

Kromě pověstné kvality zpracování a materiálů se firma snaží chovat i ekologicky a šetrně při těžbě dřeva na stavbu nástrojů, a tak je většina nástrojů vyrobena z padlých stromů a pochází z 95 % z místních zdrojů. Firma Art & Lutherie sice nenabízí tak pestrou materiálovou skladbu svých nástrojů jako mnohé jiné značky, ale sází na osvědčené kombinace a hlavní důraz klade na kvalitu dřeva. V jejich výrobním portfoliu najdete toliko nástroje polomasivní konstrukce, přičemž zadní deska a luby jsou výhradně ze tří vrstev laminované divoké třešně a o přední – masívní desku se dělí smrk a cedr.

Krky jsou vyráběné ze stříbrolistého javoru a hmatníky tradičně z palisandru. Nulté a sedlové pražce jsou vyráběné z dnes již osvědčeného a kvalitního materiálu Graphtech Tusq a v případě osazení elektronikou se jedná o systém vyvinutý firmou Godin a to buď Godin Q1T, EPM Q-Discrete a u některých modelů se můžeme setkat i s osazením elektronikou Fishman Sonitone A/E. Ladící mechaniky používá firma vlastní a to povětšinou otevřené.  

A z čeho konkrétně můžeme u značky Art & Lutherie vybírat?

V současné době ze tří základních řad – Americana, Legacy a Roadhouse. Modelová řada Americana nám nabízí kytary v klasickém tvaru dreadnought a to buď ve variantě s výřezem či bez. Jedním z nejoblíbenějších nástrojů z řady Americana je bezesporu klasický dreadnought Art & Lutherie Americana Bourbon Burst, který má svým vzhledem, zvukem i konstrukcí evokovat nástroje z první poloviny 20. století. Materiálová kombinace smrk, divoká třešeň, stříbrolistý javor a palisandr v polomasivním provedení, mosazné otevřené mechaniky, jednoduché vykládání i rozeta okolo ozvučného otvoru, působivá povrchová úprava, typický zvuk a přívětivý poměr ceny a kvality. To jsou hlavní atributy a důvody, proč je právě tato řada a tento konkrétní model tak vyhledávaný. Elektroakustické varianty nástrojů jsou vybaveny systémem snímání Godin Q1T.

Řada Legacy nabízí další z oblíbených kytarových tvarů – Concert Hall, tolik oblíbený mezi bluesmany, folkaři i rockery. Opět zde máme možnost volby mezi nástrojem s výřezem či bez výřezu a v této řadě můžeme sáhnout i po dvanáctistrunném provedení nástroje. Oproti řadě Americana zde můžeme volit i mezi dvěma druhy elektroniky. A to buď Godin Q1T, nebo EPM Q-Discrete. Q1T má ovládání klasicky na horním lubu nástroje, EPM Q-Discrete naopak trochu netradičně na vrchní desce kytary a sestává se toliko z potenciometrů Volume a Tone, podobně jako je tomu u elektrických kytar.  Materiálové složení je v obou případech totožné, jako u řady Americana. Pokud tedy patříte mezi vyznavače lehké extravagance, určitě vás nenechá chladnými například Art & Lutherie Legacy Denim Blue Q-Discrete v působivé „džínové“ povrchové úpravě, s ovládáním elektroniky umístěném na vrchní desce nástroje.

Poslední modelovou řadou je Roadhouse. Ta nabízí nástroje v čím dál oblíbenějším tvaru Parlor. Tedy nástroje se značně zmenšeným tělem, které byly oblíbené zejména v dávných časech u bluesmanů, ale skvěle poslouží i všem, kdo potřebují něco skladnějšího na cesty a podobně. Nástroje se specifickým vzhledem i zvukem, nabízí rovněž možnost výběru mezi dvěma modely elektroniky a tentokrát se jedná o systém Fishman Sonitone A/E a nebo model EPM Q-Discrete známý z modelové řady Legacy, tedy s ovládáním na vrchní desce. Fishman Sonitone A/E naopak nabízí ovládání zcela nenápadné a miniaturní, přístupné z ozvučného otvoru. Určitou raritou řady Roadhouse je verze s nylonovými strunami, u které je jinak standardní, masivní smrková vrchní deska nahrazena rovněž masivní deskou z cedru. Chcete-li tedy mít tak trochu netradiční a skladnou „španělku“, navíc se zaobleným hmatníkem, tak Art & Lutherie Roadhouse Bourbon Burt Nylon splňuje všechny tyto atributy.

Firma Art & Lutherie své výrobní portfolio průběžně rozšiřuje či zužuje podle poptávky na trhu a díky této pružnosti (tzv. nevyrábět na sklad), si zachovává velkou oblíbenost v řadách muzikantů, kteří nechtějí do svých nástrojů vkládat celé jmění, ale přesto touží po špičkově zpracovaném nástroji z kvalitních dřevin, který si mohou pořídit za dostupné peníze.

Tagy ART & LUTHERIE příběh značky

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY