Přejít k hlavnímu obsahu
Jiřin - St, 30.11.2016 - 15:00

Apokalypsa s bezdrátovými mikrofony: je panika na místě?

Předevčírem vyšel na technet.idnes.cz tento apokalyptický článek o konci bezdrátových mikrofonů. Frontman na toto téma vydal článek asi před měsícem, který můžete najít zde. Pokusíme se vnésti do celé apokalypsy trochu světla.

Pravda je, že v budoucnu bude omezen provoz bezdrátových mikrofonů v pásmu UHF, kvůli LTE. Také je pravda, že se to dotkne zejména uživatelů, kteří již nakoupili drahé vybavení pracující v pásmu h, a nyní jim bude k ničemu. Ale o co se vlastně jedná? Nejlépe to ilustruje obrázek kmitočtového pásma UHF:

pásma

Pásmo UHF je ohraničeno frekvencemi od 470 – 865 MHz. Dosud se pro provoz bezdrátových mikrofonů směly používat zelené oblasti, včetně té růžové – pásmo h. Toto pásmo ale nyní bude přiděleno mobilním operátorům.

Je panika na místě? Zkusme trochu počítat. Podíváme-li se na pásma j1 a j2 (ty dva malé zelené kousky mezi dvěma většími žlutými kousky), zjistíme, že jejich šířka je dohromady 6 MHz. Šírka jednoho audio kanálu je 0,2 MHz. Takže do těchto malých kousíčků dostaneme 6 / 0,2 = 30 kanálů. Pokud vezmeme v úvahu, že ne všechny kanály musí být dostupné, tak řekněme 20 mikrofonů by tam mělo určitě fungovat vedle sebe. A uvědomme si, o jak malý kousek spektra se jedná. Kdybychom podle stejného vzorečku spočítali, kolik kanálů se vejde do pásma g, vyšlo by nám 1120!

A kromě pásma UHF se vyrábí i mikrofony pracující v pásmech VHF, 1800 MHz a 2,4 GHz.

Nechceme tvrdit, že se prakticky nic neděje. Ukousnutím pásma h samozřejmě ubude nemalá část frekvencí. Ale stále je kde vysílat a do budoucna se to vždycky nějak vyvrbí. Ony i ty hlavy pomazané v ČTÚ chtějí koukat v televizi na Superstar. A jak by to vypadalo, kdyby místo hlasu svého favorita slyšely jen nějaký bordel z éteru. Doufejme, že to nedopustí.

Mimochodem, nejprodávanější bezdrátová zařízení Sennheiser (mikrofony a in-eary) pracují v ČR v pásmech G a A, což jsou frekvence 566 - 608 MHz, respektive 516 - 558 MHz. Takže v pořádku.

Podrobnější technické informace najdete v článku Legální frekvence pro bezdrátové mikrofony.

Tagy mikrofon
Vystudoval obor Mechanik Elektronik v Liberci, pracoval 10 let v IT. Od roku 1993 se zabývá zvučením a vším kolem toho. V roce 1999 založil nahrávací studio Althan. Kolem 2004 zvučil v klubu Casta. Od roku 2005 pracoval v Liverpoolu u firmy Adlib, kde se zabýval zvučením a údržbo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY