Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Aparáty Boss Katana-50 MKII EX, Katana-Artist MK II Head a box 212 Waza

Série Boss Katana je v současnosti světově nejprodávanější edicí kytarových modelingových komb a zesilovačů, takže příliš nepřekvapí, že se japonský výrobce snaží příznivcům této technologie vyjít vstříc a nabízet různé modernizované verze. To je i případ nejnovějších zástupců této kolekce, která se rozrostla o kombo Katana-50 MKII EX a zesilovač Katana-Artist MK II Head, k nimž Boss přidává i box Katana Cabinet 212.

Kombo s přídomkem EX vychází z předchozí varianty Katana 50 MKII, ale původní koncept rozšiřuje např. podporou footswitchů typu GA-FC a GA-FC EX, k dispozici je nyní také linkový výstup pro posílání signálu s emulací kabinetu přímo do mixážního pultu nebo monitorů a v neposlední řadě také možnost propojení druhého aparátu Katana MkII pomocí funkce Stereo Expand.

Katana-Artist MK II Head je prvním zesilovačem dané produktové série (Artist), která byla doposud nabízena výhradně ve formě prémiového komba, s nímž hlava o výkonu 100 W sdílí veškeré funkce, včetně analogové flexibilní Class-AB koncové jednotky Tube Logic.

V základu zde najdeme pět typů virtuálních zesilovačů s pěti variacemi, rozsáhlou efektovou sekci, signálový řetězec zvládající až pět simultánních efektů (bloky Booster, Mod, FX, Delay, Reverb), nechybí switch Contour, globální ekvalizer, Power Control, Solo Boost s dedikovaným delayem, pět modů funkce Air Feel, sériová / paralelní ef. smyčka, MIDI, trojice repro výstupů (1x8 / 2x16 ohmů) nebo detailní editace prostřednictvím softwaru Boss Tone Studio.

Katana Cabinet 212 Waza se dokonale hodí nejen k vlajkové lodi Katana-Artist MKII Head, ale je samozřejmě použitelný i s jinými aparáty. Model s robustní konstrukcí je osazen dvojicí dvanáctipalcových speciálních reproduktorů Custom Waza G12W-8, poskytujících zvuk inspirovaný referenčními britskými repry z šedesátých a sedmdesátých let (pravděpodobně Celestion Greenback), vyznačujícími se muzikálními středy, čitelnými basy a příjemnými kulatějšími výškami.

Box s celkovou impedancí 16 ohmů, jedním vstupním jackem a výkonem 160 W má odnímatelný zadní panel pro provoz s uzavřenými nebo otevřenými zády, díky dalším přidaným gumovým nožičkám jej lze usadit horizontálně i vertikálně a dva kabinety je možno stohovat a vytvořit tak klasickou sestavu 4x12.

Rozměry, hmotnost a oficiální evropské ceny jednotlivých modelů

Boss Katana-50 MKII EX – 470 x 238 x 398 mm, 11.7 kg, cca 8650 Kč
Boss Katana-Artist MK II Head – 631 x 246 x 296 mm, 12.4 kg, cca 17000 Kč
Boss Katana Cabinet 212 Waza – 670 x 300 x 505 mm, 24 kg, cca 27000 Kč

Tagy boss Boss Katana-50 MKII EX Boss Katana-Artist MK II Head Boss Cabinet 212 Waza

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY